dukovany rusové - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dukovany rusové, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kandidát na post prezidenta republiky a senátor Pavel Fischer v rozhovoru pro web INFO.cz hovoří o dědictví komunismu, selhání polistopadové politiky, jeho politických vzorch, anebo rozdílech mezi životem ve velkých městech a na venkově. A třeba na adresu Miloše Zemana říká toto: „Mohu vám říct, že člověka zaskočí, jak vážné nebezpečí státu hrozí, když na Hradě sedí ruský výsadek.“
Česku se nedaří odstřihnout firmy s ruským vlivem od veřejných zakázek. Měsíčně získají zakázky v hodnotě zhurba 14,5 milionu eur, v Evropě pak celkem inkasují za měsíc 293 milionů eur. Vyplývá to z analýzy české společnosti Datlab, která shromažďuje a analyzuje data v oblasti veřejných zakázek. Sankce uvalené na Rusko se nedaří vymáhat kvůli nespolehlivým ruským dokumentům i skrývání skutečných majitelů.
Že by česká diplomacie byla v době eskalujícího konfliktu s Ruskou federací v té nejlepší kondici, nemůžeme říct. Před týdnem se z Černínského paláce musel pakovat Tomáš Petříček, pak si chvíli ruští zpravodajci museli zjišťovat, co by pro Kreml znamenal návrat Lubomíra Zaorálka, zkoumat okolnosti lstivé Honzíkovy cesty necesty do Moskvy, aby teď jednání vedl Babišův „slušný kluk“ Jakub Kulhánek. To vše na ploše nějakých deseti dnů.
Česko s největší pravděpodobností nepošle do Ruska v rámci tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany takzvaný bezpečnostní dotazník, což by prakticky znamenalo vyloučení ruské státní firmy Rosatom z účasti na této zakázce. Je to reakce na sobotní oznámení informací bezpečnostních složek, že se ruská rozvědka GRU měla podílet na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.
Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byly podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.
Příprava dostavby jaderného dukovanského bloku uvízla na mrtvém bodě. Zatímco ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček prosazuje variantu tendru, které by se mohl účastnit i Rosatom, část opozice to stále jednoznačně odmítá.
To, zda ČEZ vyhlásí tendr na blok jaderné elektrárny Dukovany do voleb, není otázka přístupu k jádru jako technologii. Jde o způsob, který vláda s vedením ČEZ zvolila. Jde o politickou hru, na půdě EU zcela osamocenou, nikoliv o seriózní scénář vnímající reálie evropského energetického trhu. Jde o pokus odsouzený k zániku.
Tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany se nakonec s největší pravděpodobností nebudou moci zúčastnit jako samostatní uchazeči Rusové ani Číňané. Variantu, která byla dosud ve hře, označil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) jako nereálnou.
Ještě před pár měsíci byli Američané v bitvě o nové jaderné zakázky ve východní Evropě outsidery. Společnost Westinghouse měla za sebou nepříjemnou bankrotovou proceduru ve Spojených státech, tamní atomové reaktory prohrávaly souboj s plynem i dotovanými obnovitelnými zdroji a roli světových lídrů v rozvoji jaderné energetiky si užívali Rusové a Číňané s Korejci v zádech.
Klíčové poselství cesty amerického ministra zahraničí Mikea Pompea do střední Evropy je možné shrnout do čtyř slov – žádná Čína, žádné Rusko. To se týká řady důležitých témat od 5G sítí přes plynovody po jadernou energetiku. Včetně plánované výstavby nového reaktoru v Dukovanech.