dul čsa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dul čsa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Těžební společnost OKD, jeden z největších zaměstnavatelů na Ostravsku, loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,4 miliardy korun a zároveň snížila objem vyrubaného uhlí z 3,7 milionu tun na 2,4. Špatné výsledky i pesimistické vyhlídky potvrzují, že firma spěje ke svému konci a těžbu podle výroční zprávy ukončí už v příštím roce.
Náklady státního podniku Diamo spojené s útlumem těžby černého uhlí společností OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun. Peníze vydá stát ze státního rozpočtu. Vyplývá to z informace o stavu útlumu hlubinného dobývání černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru, kterou v úterý dostane vláda. Částku tvoří mimo jiné náklady vynaložené v souvislosti s propouštěním nepotřebných zaměstnanců nebo náklady na zahlazování následků hornické činnosti.
Historie Dolu Darkov a jeho předchůdců začala v roce 1854. Od té doby se v něm vytěžilo 310 milionů uhlí. Více jej nebude, neboť státem vlastněná společnost OKD se je rozhodla definitivně zavřít. Podívejte se na fotografie industriálního prostředí darkovské šachty od Viktora Máchy i na další snímky.
Jediná černouhelná společnost v zemi, karvinská OKD, už má předběžné odhady nákladů spojených s přerušením těžby. Na základě těchto čísel už aktualizovala letošní plán. Nově předpokládá, že těžba dosáhne zhruba 2,1 milionu tun černého uhlí, což je o bezmála 40 procent méně než loni.
Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun. V roce 2018 měla zisk 1,29 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 4,6 milionu na 3,6 milionu tun uhlí. Napsala to MF Dnes.
Největší český obchodník s uhlím, společnost Carbounion Bohemia, se kvůli ústupu Evropské unie od uhlí vrhá do nových odvětví. „Nevěřím, že v Evropě budou v budoucnosti výrazně zastoupeny hutě či doly,“ říká její majitel Petr Paukner. I proto je stále aktivnější například v elektromontážích. Firmy, které v oboru vlastní, cílí na miliardové tržby.
Dva ze tří zbývajících černouhelných dolů těžební společnosti OKD už znají termín, kdy v nich horníci nejpozději ukončí těžbu. Zatímco v dole ČSM se teoreticky bude moci fárat i po roce 2021, v dolech Darkov a ČSA se poslední uhlí vytěží buď na konci letošního roku, nebo v únoru 2021. Vyplývá to z dokumentu, který projednávala vláda a na kterém se shodli zástupci společností Prisko, OKD a Diamo spolu s ministerstvy financí a průmyslu.
Těžební společnost OKD, kterou vlastní stát, letos skončí ve ztrátě několika set milionů korun. Po jednání s vedením firmy to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Loni mělo OKD zisk 1,3 miliardy korun. Za letošní ztrátou podle Babiše stojí nižší výkupní cena uhlí i loňské neštěstí v podzemí Dolu ČSM. Přesně před rokem při něm zemřelo 13 horníků a v prostoru se pak dlouho netěžilo.
Havíři z Dolu Lazy v Orlové na Karvinsku vyvezli poslední vozík s černým uhlím. Téměř po 130 letech tak v tomto dole skončila těžba. Z přibližně 350 zaměstnanců jich v dole zůstane pracovat ještě zhruba 100, budou mít na starost jeho útlum a likvidaci.
Těžba černého uhlí v Dole Lazy na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek 28. listopadu. Společnost OKD už tam vydobyla všechny ekonomicky rentabilní zásoby, uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.