Důl Darkov - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Důl Darkov, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bývalé uhelné doly na Ostravsku se mají za pár let proměnit v masivní zásobárny elektrické energie. Zástupci českého státního podniku Diamo a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v úterý podepsali v Praze dvě memoranda o spolupráci s britským startupem Gravitricity, jehož konečným cílem je vybudování první gravitační elektrárny na světě, která má vzniknout na českém území, konkrétně v některém z uzavřených černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji.
Audit v těžební firmě OKD ukázal podezřelé smlouvy za stovky milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize (ČT). OKD řídí od roku 2018, kdy byly zmíněné smlouvy uzavřeny, státní podnik Prisko spadající pod ministerstvo financí. Předseda představenstva Priska Marian Klásek se ke smlouvám odmítl vyjádřit. Podle OKD byly smlouvy uzavřeny za standardních podmínek. Audit nechala udělat státní firma Diamo, která od OKD přebírá uzavírané doly. Diamo připravuje kvůli smlouvám podání trestního oznámení.
Těžební společnost OKD, jeden z největších zaměstnavatelů na Ostravsku, loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,4 miliardy korun a zároveň snížila objem vyrubaného uhlí z 3,7 milionu tun na 2,4. Špatné výsledky i pesimistické vyhlídky potvrzují, že firma spěje ke svému konci a těžbu podle výroční zprávy ukončí už v příštím roce.
Náklady státního podniku Diamo spojené s útlumem těžby černého uhlí společností OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun. Peníze vydá stát ze státního rozpočtu. Vyplývá to z informace o stavu útlumu hlubinného dobývání černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru, kterou v úterý dostane vláda. Částku tvoří mimo jiné náklady vynaložené v souvislosti s propouštěním nepotřebných zaměstnanců nebo náklady na zahlazování následků hornické činnosti.
Historie Dolu Darkov a jeho předchůdců začala v roce 1854. Od té doby se v něm vytěžilo 310 milionů uhlí. Více jej nebude, neboť státem vlastněná společnost OKD se je rozhodla definitivně zavřít. Podívejte se na fotografie industriálního prostředí darkovské šachty od Viktora Máchy i na další snímky.
Jediná černouhelná společnost v zemi, karvinská OKD, už má předběžné odhady nákladů spojených s přerušením těžby. Na základě těchto čísel už aktualizovala letošní plán. Nově předpokládá, že těžba dosáhne zhruba 2,1 milionu tun černého uhlí, což je o bezmála 40 procent méně než loni.
Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun. V roce 2018 měla zisk 1,29 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 4,6 milionu na 3,6 milionu tun uhlí. Napsala to MF Dnes.
Největší český obchodník s uhlím, společnost Carbounion Bohemia, se kvůli ústupu Evropské unie od uhlí vrhá do nových odvětví. „Nevěřím, že v Evropě budou v budoucnosti výrazně zastoupeny hutě či doly,“ říká její majitel Petr Paukner. I proto je stále aktivnější například v elektromontážích. Firmy, které v oboru vlastní, cílí na miliardové tržby.
Dva ze tří zbývajících černouhelných dolů těžební společnosti OKD už znají termín, kdy v nich horníci nejpozději ukončí těžbu. Zatímco v dole ČSM se teoreticky bude moci fárat i po roce 2021, v dolech Darkov a ČSA se poslední uhlí vytěží buď na konci letošního roku, nebo v únoru 2021. Vyplývá to z dokumentu, který projednávala vláda a na kterém se shodli zástupci společností Prisko, OKD a Diamo spolu s ministerstvy financí a průmyslu.
V Moravskoslezském kraji se rozrůstají problémy s nákazou koronaviru u pendlerů, tedy zaměstnanců dojíždějících přes hranice. Bývalý hlavní epidemiolog Roman Prymula míní, že je na místě jejich častější testování. Firmy by navíc měly oddělovat jednotlivé kolektivy, aby případná karanténa nezastavila celý provoz. Nové ohnisko nemoci se objevilo i ve firmách na Kutnohorsku.