e15 čsa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu e15 čsa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Když loni koncem roku dvaatřicet byznysmenů v čele s miliardáři sepsalo výzvu k druhé transformaci ekonomiky, byl to nejen signál nové vládě, ale i důkaz jejich mentálního obratu. Letos je více než kdy jindy patrné, že začínají své tradiční podnikání ředit vůní digitální, zelené či virtuální budoucnosti: těžař Karel Komárek modeluje zachytávání CO2 pro záchranu planety, 76letý Vlastislav Bříza objevuje kouzlo elektromobility a Petr Otava, jehož byznysem bylo zpracování kovů, vstupuje do oboru datacenter.
Druhý největší producent elektřiny v Česku, skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, už má konkrétní plán, jak by mohlo vypadat její vodíkové hospodářství. Za zhruba půl miliardy korun chce postavit elektrolyzér o výkonu 17,5 megawattu na výrobu až 2,9 tisíce tun vodíku ročně. Konečné investiční rozhodnutí chce skupina učinit do půl roku, kdy už má být jasno, zda pro projekt získá veřejné financování.
Druhý největší výrobce elektřiny v Česku společnost Sev.en Energy loni na domácím trhu značně posílila. Energetická skupina meziročně zvýšila provozní zisk (EBITDA) o šest procent na 4,5 miliardy korun, když skokově zvýšila obrat z 25 na přibližně 43 miliard korun. Informace vyplývá ze Zprávy o udržitelném rozvoji, kterou má deník E15 k dispozici.
Horníci loni vytěžili v dolech ČSA a Vršany na Mostecku 10,1 milionu tun hnědého uhlí, což je meziroční nárůst o 686 tisíc tun. „Zájem o uhlí je velký. U lomu ČSA se postupně blíží těžba k územně ekologickým limitům, za nimiž už dolovat nelze. Při současném trendu jich dosáhne na přelomu let 2024 a 2025,“ uvedla Eva Maříková, mluvčí energetické skupiny Sev.en Energy, do níž doly patří.
Počet exekucí a insolvencí v důsledku pandemie ještě nemusí odrážet skutečný rozsah problémů s dluhy. I proto, že například exekutorské úřady byly covidem dost paralyzovány. Lidé včetně podnikatelů také často neznají možnosti, jak problém řešit. V debatě v rámci projektu Neduhy dluhů se experti shodli na tom, že k účinné prevenci podnikatelům chybí osvěta.
Neuplynul ani měsíc od chvíle, kdy polostátní energetický gigant ČEZ představil první plovoucí elektrárnu v Česku. Tehdy šlo jen o pilotní projekt, který kvůli své menší velikosti příliš pozornosti nevzbudil. Nyní se ale zdá, že to ČEZ s novými typy elektráren myslí vážně. Dokládá to projekt největší solární plovoucí elektrárny v Izraeli, který právě staví její německá dceřiná společnost Belectric.
Turbulentní. Žádné jiné slovo nemůže lépe vystihnout náladu roku 2021. Pandemie, inflace, omezování výroby a energetická krize se staly našimi ústředními výzvami. Zažili jsme ale i mnoho radostných chvil. Připomeňte si ty nejdůležitější události roku 2021 v souhrnné galerii.
Na Karvinsku dlouhé měsíce doutná spor, který dokládá, do jak obtížného postavení se dostávají teplárny kvůli evropskému protiuhelnému tažení. Dálkové vytápění neboli centrální zásobování teplem čelí nebývalému finančnímu tlaku umocněnému snahami o decentralizaci.
Byly to dvě zdaleka největší přihlášené pohledávky v rámci insolventního řízení s Českými aeroliniemi. Dvě společnosti z Airbus Group žádaly po dopravci uhrazení kupní ceny za sedm objednaných letadel a související škody, dohromady šlo o 17 miliard korun. Poté, co ČSA objednávku zrušily, si Airbus v případě jedné části objednávky nově nárokuje náhradu škody, která mu vypovězením kupní smlouvy vznikla. Jde o řádově nižší částku.
Těžební společnost OKD, jeden z největších zaměstnavatelů na Ostravsku, loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,4 miliardy korun a zároveň snížila objem vyrubaného uhlí z 3,7 milionu tun na 2,4. Špatné výsledky i pesimistické vyhlídky potvrzují, že firma spěje ke svému konci a těžbu podle výroční zprávy ukončí už v příštím roce.