eet a hospody - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu eet a hospody, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Podniká v oboru, který opatření související s bojem proti koronaviru zasáhla nejvíce. Několikatýdenní uzavření restaurací znamenalo pro jeho byznys zásadní změny, stejně jako pro celou gastronomii. „Digitalizace je nesporně velkou výzvou pro všechny restauratéry. Prostor on-line trhu se bude zvětšovat. Lidé si do budoucna odnesou určité zpohodlnění z doby karantény, minimálně ve formě obědů z krabičky u počítače,“ říká David Petřík, spoluvlastník gastroskupiny Together.
Pivní DPH způsobí jen chaos. Pocítí ho samotní hospodští, ale také účetní a daňoví poradci, míní zástupce poslední jmenované skupiny Michal Jelínek, spoluautor „pivní tabulky“. Tu premiér Andrej Babiš označil za „idiotskou“. Podle daňového experta je naopak kompletní a dokazuje, jak nefér situace vznikne. „Pomůže to velkým hospodám a hoteliérům, ale malé výčepy to vůbec nepocítí, protože nejsou plátci DPH. Pivo navíc nikde nezlevní, jen se někomu zvednou marže,“ říká v rozhovoru poředu Prostor X Jelínek.
Gambrinus nedávno skončil se stáčením piva do plastových obalů a věří, že by tento jeho krok mohly následovat i další pivovary. „Počítáme s tím, že zpočátku o nějaké objemy prodaného piva přijdeme. Rozhodli jsme se ukončit prodej piva v plastu i za tuto cenu, protože jsme přesvědčeni, že je to správný krok,“ říká marketingový manažer značky Gambrinus Jan Brejcha.
Elektronická evidence tržeb slaví tři roky od svého zavedení. Od té doby přinesla do státního rozpočtu na daních a pojistných odvodech 33 miliard korun, tvrdí ministerstvo financí. Roční výnos se má se zavedením třetí a čtvrté vlny EET v příštím roce ještě zvýšit. Ministerstvo odhaduje, že za dva roky přinese až dvacet miliard korun ročně. Opozice vládní čísla zpochybňuje.
Spotřeba zlatavého moku v tradičních pivařských zemích Evropy klesá, Česko v tom není výjimkou. Přesto podle sociologa Jiřího Vinopala, který se dlouhodobě zabývá postavením piva v české společnosti, je s podivem, že se ho Češi nevzdávají tak rychle jako jiné národy. „Pivo se v době socialismu stalo nápojem, který se pije běžně, všude a za všech okolností a jeho spotřeba se dostala na úroveň kolem 160 litrů za rok,“ vysvětluje Vinopal.
Na jeho mandolíny a banja hrají hvězdy amerického bluegrassového nebe, z českých muzikantů mají jeho nástroje Ivan Mládek či Jiří Suchý. Vyrábí je přes třicet let a ročně jich jeho dílnu opustí zhruba třicítka, velká část jde za hranice. „V Americe si velice váží lidí, kteří se živí rukama. Dneska můžete všechno prodat, koupit, zobchodovat, na všechno jsou aplikace. Ale lidé, kteří opravdu umějí něco udělat rukama, mají v Americe velký prostor, když to umějí správně uchopit,“ říká Rostislav Čapek.
Už měsíc sleduje fiktivní, leč velmi důvěryhodné osudy Mostečanů zhruba 1,5 miliónu diváků. Některé hlášky už stačily zlidovět. Jak ale seriál, jehož poslední díl odvysílá Česká televize v pondělí večer, vnímají samotní obyvatelé Mostu? Stihl Most! ovlivnit společenské poměry v severočeském městě? Přečtěte si reportáž časopisu Reflex.
Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v průměru o 3,2 procenta, sdělil mluvčí pivovaru Pavel Barvík. Ceny se tak zvýší u většiny tankových ležáků a prémiových piv o 0,6 koruny až 1,4 koruny na půllitr, nejprodávanější ležáky pak zdraží zhruba o korunu. Pivovar již jednou prodejní ceny zvyšoval, když na jaře zdražil nejčastěji o korunu lahvové a plechovkové pivo.
Po roce řízení jediného státního pivovaru vidí jeho ředitel potenciál Budvaru na mimoevropských trzích. „Musíme vytvořit strategii, jestli do Asie a kudy,“ říká Petr Dvořák. Na britském trhu se podle něj bude situace nadále zhoršovat kvůli přepálené expanzi řetězců hospod.
Změny v chování českých milovníků zlatavého moku, vyplývající z posledního průzkumu CVVM, jsou podle výkonné ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové známkou toho, že pivaři popíjejí raději doma než v hospodě, jak řekla na úterní tiskové konferenci. Připisuje to mimo jiné regulacím z poslední doby, u kterých svaz prosazuje zmírnění. Jako poslední kapku označila v rozhovoru s deníkem E15 protikuřácký zákon.