eet v roce 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu eet v roce 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
Boj s koronavirovou pandemií naprosto převrátil zvyklosti obyvatel Česka. Zatímco před jejím propuknutím byl poměr hotovostních a karetních plateb přibližně vyrovnaný, během nouzového stavu došlo k naprosté změně. „V posledních osmi týdnech se poměr změnil na 30 ku 70 ve prospěch karet, což znamená, že téměř čtrnáctiletý posun proběhl během dvou měsíců,“ říká Igor Žganjer, generální ředitel Global Payments, která zpracovává platební transakce.
Ministerstvo financí navrhuje pozastavit elektronickou evidenci tržeb po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována. Pozastavení EET je potřeba upravit novelou zákona, kterou úřad předloží na úterní mimořádné jednání Poslanecké sněmovny.
Díky náběhu 3. a 4. vlny má daňový výnos plynoucí z evidence příští rok přesáhnout 15 miliard korun. Pro rok 2021 se odhaduje ještě o 4 miliardy korun více.
V České republice letos zanikne téměř 17 tisíc obchodních společností, což je výrazně více než v předešlých letech a nejvíce od roku 1989. Zároveň ale vznikne kolem 31 tisíc nových firem. Jejich počet bude o dvě procenta nižší než v předešlém roce a o čtyři procenta nižší než v rekordním roce 2017, kdy vzniklo 32 500 společností. Přesto půjde o třetí nejvyšší počet nově vzniklých firem od roku 1989. Odhad vychází z analýzy portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF.
Equa bank si nechala udělat průzkum mezi živnostníky, jen 22 procent z nich platí zálohy na daň z příjmů. Většina si na úhradu daně peníze ani neodkládá.
Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše postupně zbrojí na evropské volby. Po zkušenosti s rozchodem europoslanců Pavla Teličky a Petra Ježka s hnutím chce vzít Babiš tentokrát kampaň pevněji do rukou. „Proběhne to úplně jinak než ty první volby, které jsme sice těsně vyhráli, ale já osobně jsem se kampaně víceméně moc neúčastnil,“ říká Babiš.
Zdanění lidské práce patří v Česku mezi nejvyšší v Evropské unii a zatěžuje tuzemské pracující více, než je běžná praxe ve třech čtvrtinách zemí EU. Účinný recept na změnu ale prozatím neexistuje. „Kdybychom například výrazně snížili odvody na sociální pojistné a jejich výpadek bychom chtěli nahradit zvýšením sazeb DPH, mělo by to ve svém důsledku negativní dopad na tutéž skupinu lidí, kterým bychom tímto krokem chtěli ulevit,“ říká ministryně financí v demisi Alena Schillerová.
V době, kdy se žlutými autobusy úspěšně dobýval český trh, mu konkurenti zazlívali příliš agresivní cenovou politiku jízdenek. Dnes se majitel holdingu Student Agency Radim Jančura naopak sám dostal do role toho, koho „přišli zlikvidovat“. „Připravujeme se na zákopovou válku, škrtáme všechny ztrátové linky,“ říká o souboji s německým FlixBusem.
Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla příští rok stoupnout na nejvyšší úroveň minimálně od roku 2011, a to na 34,6 procenta. Vyplývá to z materiálů ministerstva financí k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Letos kvóta podle ministerstva stoupne na 34,3 procenta z loňských 34 procent. V letech 2019 a 2020 by měla mírně klesnout. Ministerstvo ovšem zdůrazňuje, že zvýšení daňové kvóty automaticky neznamená, že se zvyšuje daňové zatížení obyvatelstva.