ekonomicke noviny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ekonomicke noviny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Sněmovní rozpočtový výbor podle očekávání odmítl hlasy koalice téměř všechny opoziční úpravy vládního konsolidačního balíčku. Negativní stanoviska prosadili koaliční zástupci u návrhů ANO a SPD, které by až na výjimky zvýšily výdaje státního rozpočtu. Výbor dával doporučení k jednotlivým návrhům, jichž bylo předloženo osm desítek. Sněmovna má balíček a jeho případné úpravy začít schvalovat tento pátek na mimořádné schůzi.
Česko zažije po zhruba třinácti letech už skoro nečekaný, zato však vymodlený úkaz. Míra inflace v zemi totiž v optimistickém případě už tento měsíc klesne pod úroveň sazeb České národní banky, tedy pod sedm procent. Přinejmenším pro domácí banky to bude znamenat faktický konec inflační éry. Protože miliardy uložené u centrální banky jim začnou vynášet více, než činí inflace. Obyčejní lidé, pro které je sedm procent na jakémkoli typu účtu pouhou utopií, si mohou symbolicky otevřít snad jen malé šampaňské, ...
Mediální trh zažívá po nejistém období další otřesy. Politik Andrej Babiš prodal Mafru a vzdává se tak vlastnictví médií, která přebírá skupina miliardáře Karla Pražáka blízkého PPF. Respekt – jedna z nejstarších porevolučních mediálních značek – opouští své vydavatelství a míří do náruče slovenského Denníku N. Tyto na první pohled rozdílné příběhy spojuje proměna prostředí, ve kterém mediální domy podnikají. Některé tituly se shlukují k sobě, aby jejich hlas byl ve stále roztříštěnějším veřejném prostoru ...
Pokud se na změny v konsolidačním balíčku, na nichž se dohodla vládní koalice, díváme čistě z makroekonomického hlediska, nejde o nic mimořádného a naplánované úspory to nekrátí, ale ani nenavyšuje. Přesto má smysl nad malými posuny trochu hloubat, protože vypovídají hodně o způsobu vládnutí, v němž některé strany tahají dlouhodobě za kratší konec, zatímco druhé si jedou nekompromisně svou agendu.
Saúdská Arábie má sedm let do splnění ambiciózních plánů, které jsou součástí Vize 2030. Projekt si klade za cíl transformovat saúdskou ekonomiku, poskytnout obyvatelům lepší životní podmínky a posílit pozici země ve světové politice.
Léto špatných zpráv zažívá letos Německo. Ekonomika pořád neroste, jak by si všichni představovali, a to se odráží i na popularitě extrémních částí politického spektra. Alternativa pro Německo (AfD), která začínala jako protiimigrační a protiislámská strana, je dnes hlavním ekonomickým kritikem vlády. A lidé jí stále více věří, přestože její hospodářský program mnoho reálného nenabízí.
Známé rčení praví, že na zlaté horečce nejvíce vydělali prodavači lopat a krumpáčů. Podobně to zřejmě bude v případě rostoucího trhu internetových obchodů. V nejlepší pozici budou logističtí hráči, po jejichž službách v následujících letech stále poroste poptávka. To si uvědomuje i největší česká finanční skupina PPF, když krouží kolem mateřské společnosti Zásilkovny Packeta. Pokud by k transakci nakonec došlo, mohl by to být další krok PPF k tomu, aby se jí tento trh podařilo konsolidovat na evropské ...
Můžeme se donekonečna hádat, zda by vláda či centrální banka měly dělat to, nebo něco jiného, ale než se dostaneme k této debatě, všem by nám prospělo, kdybychom se alespoň vrátili do starých dobrých učebnic ekonomie. Tolik debat o tom, co stát má, či nemá dělat, by bylo hned jasnější a nemuseli bychom vést nekonečné řeči o tom, zda je to dobře, či špatně. Má to oporu v ekonomii? A klidně se řiďme ekonomií toho nejstřednějšího proudu, i to by nám všem pomohlo.
Vedle konsolidačního balíčku přišel ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s dalšími návrhy na škrty, mezi které spadá i plošné snížení platů ve veřejném sektoru o čtyři procenta. To ale podle europoslance a bývalého centrálního bankéře Luďka Niedermayera (TOP 09) není správná cesta v době, kdy reálné mzdy výrazně klesají. Úspory by hledal jinde. „Určitě máme příliš mnoho různých institucí, rozpočtových organizací, některé by se daly zrušit bez náhrady, jiné by se daly pospojovat,“ vysvětluje Niedermayer.
Nedávné zcela viditelné pokroky v praktickém nasazování umělé inteligence do nejrůznějších částí života, jako je možnost zkoušet modely typu ChatGPT či generátory obrázků jako Midjourney, vyvolaly i apokalyptické reakce. Dost k tomu svádí, že nás filmový průmysl po desetiletí krmí tím, jak svět zničí autonomní superpočítač (vynikající americký thriller Válečné hry z roku 1983) nebo umělá inteligence, která si uvědomí svou vlastní existenci a lidstvo vyhodnotí jako hrozbu pro své přežití (série Terminátor),...