ekonomicke stavby pro a proti - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ekonomicke stavby pro a proti, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Firma Energie AG, většinově vlastněná rakouskou spolkovou zemí Horní Rakousy, postaví u městečka Ebensee v Alpách přečerpávací elektrárnu za 450 milionů eur. Dozorčí rada společnosti by to podle podle rakouských médií měla definitivně posvětit příští týden. Fakt, že se rakouské polostátní společnosti podařilo překonat odpor obyvatel i ochránců přírody a navíc přesvědčit politiky o návratnosti investice, může být určitým návodem i pro Česko. V tuzemsku zůstávají projekty nových přečerpávacích elektráren ...
Premiér Petr Fiala se na začátku září zařadil k těm, kdo vidí v Cínovci nový Blaník. Až bude zemi nejhůř, nevyjedou rytíři z Blaníku, ale vyleze lithium z Cínovce. Cělý článek je převzatý z INFO.cz
Čipová továrna tchajwanského kolosu TSMC v Drážďanech za deset miliard eur bude mít podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) přínos i pro Česko. S Tchaj-wanem se totiž dokončuje tuzemské centrum návrhu čipů. Investovat bude i státní fond Taiwania Capital. „Investice v jeho rámci mohou dosáhnout desítek miliard dolarů,“ popsala Pekarová Adamová v rozhovoru pro e15.
Příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) společně s policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), uvedly Seznam Zprávy, podle nichž se zásah týká nyní už bývalého šéfa IKEM Michala Stiborka. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v tiskové zprávě uvedl, že policie nikoho nezadržela ani neobvinila. Případ podle něj dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Novou vlnu solárního boomu, ne nepodobnou té české, zažívá letos Německo. Rok je těsně za polovinou a úřady hlásí, že počet nových solárních zdrojů, které byly nainstalovány a vstoupily do sítě, překročil objem fotovoltaických zařízení připojených v celém loňském roce.
Největší zakázkový výrobce čipů na světě tchajwanský kolos TSMC nakonec skutečně postaví ve východním Německu výrobní závod. Stát bude u Drážďan poblíž hranic s Českem. Projekt vyjde na deset miliard eur, necelých 250 miliard korun. Německá vláda poskytne subvence ve výši pěti miliard eur.
Plánu na stavbu velkokapacitní bateriové továrny, takzvané gigafactory, se postavila do cesty nečekaná překážka. Zhruba 120miliardová investice, s níž vláda spojuje ekonomický restart země, bude potřebovat přísun čistě zelené energie. A to v takové míře, kterou tuzemské zdroje nedokážou ani zdaleka pokrýt.
Na to, jak velké částky leží na jeho bedrech, má předseda představenstva městské společnosti Výstaviště Praha Tomáš Hübl ryze praktický přístup – žádné velké emoce. Firma, kterou vede, přitom opravuje Průmyslový palác za 2,6 miliardy korun, chystá znovuotevření divadla Spirála a spoustu dalších změn. „Když se tu rozhlédnu, cítím do jisté míry zadostiučinění. Z místa, co bylo ještě před pár lety odtrženo od města, se stal živý prostor, kam lidé chodí grilovat, odpočívat nebo sportovat do skateparku,“ říká ...
Bilion korun na zbudování vysokorychlostních tratí, 182 miliard ročně na běžné dopravní stavby, jednotky miliard na podporu elektromobility. Finanční potřeby Česka na dopravu rychle rostou v době, kdy národní i některé evropské zdroje vysychají. „Investiční nároky budou obrovité. Řešením jsou PPP projekty,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V rozhovoru pro E15 také popisuje, proč by měla Evropa ochránit domácí výrobce elektromobilů vůči expandující konkurenci z Číny, zda vláda hazarduje s přízní ...
Evropský boj proti oxidu uhličitému tlačí developery ke snižování uhlíkové stopy. Stavět takzvaně udržitelně bude v následujících letech klíčové pro financování nových projektů. Tuzemští developeři chtějí pro výstavbu kanceláří i bytových domů už dnes ve větší míře využívat průmyslově zpracované dřevo. Brání jim v tom ale legislativa. Studio Qarta Architektura architektů Jiřího Řezáka a Davida Wittasseka teď nabízí možné řešení, jak v tomto ohledu v Česku prolomit ledy.