ekonomika čr 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ekonomika čr 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
České prezidentské volby 2023 pokračují. Kdo kandiduje na post prezidenta České republiky? Kandidátů pro první kolo prezidentských voleb bylo ve výsledku osm, zbývají dva. Výsledky druhého kola voleb budou známy v sobotu 28. ledna. Do druhého kola postoupil Petr Pavel a Andrej Babiš. Podívejte se na přehledný seznam všech uchazečů o místo hlavy státu. Kdo jsou letošní prezidentští kandidáti? Co o nich prozradily televizní debaty? Jaké mají volební programy a názory? Koho volit?
Přeskupení portfolií globálních hráčů a hektická tvorba spekulativních pozic takzvaně na poslední chvíli díky momentálně lepší náladě na trhu. I to patří mezi významné důvody extrémní kondice české měny, která se na počátku nového roku stala vůči euru nejsilnější od finanční krize v roce 2008. Poryv důvěry v korunu byl zároveň přiživen apetitem spekulantů na vysoké české úroky. Části z nich přitom dokázala česká měna nahradit dolar, jehož atraktivita opadá. Téměř dokonalé lednové souhře podpůrných faktorů ...
Česko je učitelem národů, na tuzemských univerzitách zdarma studují v českojazyčných programech desítky tisíc cizinců i ze západní Evropy. Stát za jejich školné dá ročně miliardy korun. Zpoplatnění studia alespoň této skupiny by mohlo být kompromisem, když vláda odmítá návrh NERV na školné na univerzitách. Největším problémem stále nákladnější vzdělávací soustavy je rychle rostoucí počet učitelů a také asistentů pedagogů, zejména v regionálním školství. Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje škrtat, šéf...
Elektronická evidence tržeb (EET) pravděpodobně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil hlasy většiny zástupců stran vládní koalice Ze sedmi přítomných členů výboru byli proti jen Ondřej Feber (ANO) a Hana Žáková (za STAN). Horní parlamentní komora bude o zrušení rozhodovat za týden.
Evropští politici se rozhoupali a zastavili prodej dvou čipových společností do rukou čínských investorů. Původně otálející Německo se na počátku listopadu rozhodlo zamezit převzetí dortmundského podniku Elmos Semiconductor a Britové nařídili zrušit již uskutečněný prodej výrobce polovodičů Newport Wafer Fab. Důvodem je ochrana klíčového oboru. Strategické plánování starého kontinentu se teď dotýká i Brna.
Česká věda zůstává na papíře. Takzvaný transfer technologií, tedy přenos vědeckých výsledků do byznysu, v tuzemsku drhne. Ročně tu sice vznikne zhruba šest spin-off firem s cílem uplatnit nápad na trhu, v sousedním Rakousku je to ale čtyřikrát více. Ukázala to analýza společnosti Transfera, která zároveň pojmenovává největší bolesti české praxe.
Bývalý majitel firmy Best Tomáš Březina souhlasí s Babišovým výrokem, že stát se má řídit jako firma, v čele kandidátky hnutí ANO ale vydržel jen tři týdny. Problémy české ekonomiky by řešil zrušením tisíců „zbytečných“ míst ve státní správě, nebál by se seškrtat ani počet ministerstev nebo množství lékařů, učitelů a soudců. Kontrola ministerstva vnitra zamítla Březinovu kandidaturu na prezidenta pro nedostatek podpisů, přestože sám kandidát jejich nasbírání ohlašoval již v červnu.
V Česku zřejmě neexistuje firma, která by vyrostla do takové velikosti za tak krátkou dobu, a navíc takřka bez investorů. Pražská společnost FTMO, která buduje mezinárodní platformu pro amatérské burzovní obchodníky, loni vydělala přes dvě miliardy korun, což ji katapultovalo mezi sto největších plátců daní z příjmů v zemi.
Už dva měsíce stojí Česko v čele Rady Evropské unie, navíc v době, kdy Evropa musí řešit ruskou invazi na Ukrajinu. Tento týden české předsednictví právě v souvislosti s ruskými sankcemi navrhne omezení turistického pohybu ruských občanů po Evropě. „Je to o vzkazu, že ruská smetánka nemá nárok trávit turisticky čas v Evropě,” říká ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Zdánlivě málo účinná snaha o snížení inflace ze strany ČNB pomocí zvyšování úrokových sazeb u někoho může vyvolat otázku „k čemu to, když to nefunguje“, jiní zase vidí v akci ČNB spíše „příliš málo, příliš pozdě“. Obrázek komplikuje také to, že se růst cen šplhá vysoko i v eurozóně, ECB své první zvyšování úroků teprve před pár dny provedla a podniky a domácnosti v eurozóně jsou tak před výrazným zdražením úroků, jaké se odehrálo u nás, zatím chráněny.