ekonomika krymu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ekonomika krymu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Krymský poloostrov nadále trpí kritickým nedostatkem vody. Moskvě se potíže na okupovaném území nedaří vyřešit. A jak míní analytička Clara Ferreira Marquesová, potíže na Krymu mohou stranu Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina připravit o voliče v blížících se parlamentních volbách.
Čtvrtina Rusů nepamatuje jiného reálného vládce své země než Vladimira Putina, další zhruba čtvrtina ho zažila pouze v nedospělém věku. Argument starší generace, že ruská ekonomika dříve zažívala mnohem horší časy než dnes, už mladým Rusům nemůže stačit. Západní životní úroveň se zdá být i dnes pro největší zemi světa nedostižnou. Také proto může opoziční lídr Alexej Navalnyj doufat, že bude získávat stále více příznivců.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Bělorusové pokračují v boji za svobodu. Přestože málokdo pochybuje o nesnesitelnosti režimu Alexandra Lukašenka, jeho případný pád nemusí vyústit v učebnicovou správu země v západním stylu. Poslední desetiletí nebylo právě reklamou na zdárnou přeměnu diktátorských režimů v demokracie. Některé státy, které autoritářské vládce odstranily či se o to aspoň pokusily, dopadly na samé dno.
Rusko si vybudovalo pozoruhodnou ekonomiku, která se naučila odolávat mezinárodním sankcím a je dobře připravena i na éru deglobalizace. Otázkou však je, zda avizovaný návrat k makroekonomické stabilitě po pandemii koronaviru nepřinese místo rozvoje stagnaci a zaostávání.
V roce 2014 Ruská federace pod vedením Vladimíra Putina jasně ukázala světu, že se nebojí využít ozbrojených sil k dosažení svých cílů, když provedla anexi části ukrajinského území. Evropské unie v reakci na tento predátorský krok zase ukázala, že se nebojí bojovat s novodobým imperialismem za pomoci vysokorážných zbraní ekonomického ničení. Klíčovou otázkou je to, zda se zbraně finančního rázu nyní po šesti letech ukazují jako efektivní možnost, nebo nefungují a situaci je třeba ještě přezkoumat?
Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. Covid-19 nyní vyvolává globální kolaps. Cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel, tedy na polovinu oproti úrovni před dvěma měsíci. Ropa a plyn obvykle tvoří dvě třetiny ruského exportu, takže rubl nyní oslabuje. Od ledna ztratil téměř třetinu své hodnoty. Ale zatímco i nejbohatší ekonomiky upadly do zmatku a zadlužují se, aby zmírnily negativní hospodářské dopady, ruská ekonomika nevykazuje žádné větší známky paniky,...
Členské země Evropské unie o půl roku, respektive do konce ledna 2020, prodloužily sankce, které na určité sektory ruské ekonomiky unie uvalila kvůli ukrajinské krizi. Stalo se tak poté, co před týdnem na summitu v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron své kolegy informovali o situaci kolem mírových dohod z Minsku, s jejichž plným prosazením EU tato svá sankční opatření spojuje od jara 2015.
Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se zbavila realitního projektu v Rusku, jehož hodnota je v miliardách korun. Končí tak příběh českého realitního projektu, který byl od začátku provázený problémy.