ekonomika portal - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ekonomika portal, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pandemie na sebe vzala podobu zesilovače problémů, se kterými se Česko dlouhodobě potýká při nakládání s veřejnými penězi. Vysvětlení, že příčinou loňského nejhoršího výsledku hospodaření v historii země je pandemie, neobstojí. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala v úvodu k výroční zprávě za loňský rok. Celkové výdaje státního rozpočtu loni vzrostly meziročně o 291 miliard korun. Z toho ale nejméně 147 miliard korun nesouviselo s pandemií, tvrdí NKÚ.
Nový web Společně udržitelně nabízí poradenství v oblasti financování i inspiraci, která firmám pomůže se zorientovat v udržitelných inovacích.
Rok od vypuknutí pandemie se ekonomika potýká s řadou potíží. Očekávaný propad cen nemovitostí se ale (zatím) nekonal. Některé domy a byty mohou podle makléřů sice zlevnit, ale jiné podražit.
Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla i soukromého železničního a autobusového dopravce RegioJet, který hlásí za loňský rok pokles tržeb o šedesát procent. Navzdory kritické epidemiologické situaci v Česku věří majitel firmy Radim Jančura v rychlý obrat. „Češi chtějí cestovat, peníze na to mají,“ je přesvědčen. Letošní rok vnímá jako možnost digitalizovat služby a investovat – firma proto nakoupí nové vagony a lokomotivy za dvě miliardy.
Období hypoteční láce končí. Úrokové náklady bank na financování hypoték se během února vyšplhaly na úroveň poblíž maxima od počátku pandemie. Sazby účtované zájemcům o půjčku na bydlení přitom loni většinou klesaly a v prosinci se propadly na bezmála tříleté minimum pod dvěma procenty. Podle lidí z branže mohou sazby letos vystoupat ke třem procentům, hypotéky by tak zdražily o polovinu. Některé banky již sazby zvedly, zatím ale jen mírně.
Zahraniční podnikatelé loni koupili 2556 českých firem, což je o čtvrtinu méně než v roce 2019 a nejméně za posledních sedm let. České firmy nejčastěji získali Ukrajinci, Slováci a s výraznějším odstupem Maďaři, Rusové, Rumuni a Poláci. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company.
Globálním konzervativním investorům loni zbyly oči pro pláč. Dříve tradiční, bezpečná a vyhledávaná investice v podobě státních dluhopisů totiž jen za uplynulý rok připravila investory ponejvíce z řad penzijních fondů, pojišťoven či bank o více než dvě procenta.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Zatímco řadu oborů uvrhla koronavirová pandemie do hluboké krize, pro digitální ekonomiku šlo naopak o vítr do plachet. „Všichni jsme prošli masivním proškolením na nástroje vzdálené spolupráce. Nebýt této unikátní situace, tak bychom se sice také všichni proškolili, ale trvalo by to roky,“ říká Pavel Mucha, zakládající partner fondu rizikového kapitálu Enern, který investuje do začínajících firem, jako je Supernova nebo Topíte, a má za sebou úspěšné investice do firem, jako je Slevomat, Twisto nebo Rohlík...
Česko končí pandemický rok s hrozbou dražších úvěrů na bydlení. Tímto směrem alespoň ukazuje vývoj nákladů bank na financování hypoték. Pro banky jsou tak v závěru prosince peníze nejdražší od vrcholu první pandemické vlny v polovině března. Závěr roku, který přinesl sazby i pod 1,5 procenta, se tak stane zřejmě na úroky nejpřívětivějším obdobím za poslední léta. Poradci totiž upozorňují, že od Nového roku může být dráže.