ekonomiku tahne - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ekonomiku tahne, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dluhopisové trhy jsou pro investory po mnoha letech opět atraktivní. „Nabízejí konečně zajímavý výnos, který jsme tady řadu let neměli. Jsou zde sice některá rizika, ale dluhopisy již mají oproti předchozím letům výnosový polštář,“ říká portfolio manažer investiční společnosti Amundi Petr Zajíc. V rozhovoru pro E15 se vyjadřuje mimo jiné k důvodům aktivní správy akciových portfolií, klesající atraktivitě burz ve střední a východní Evropě či k tomu, jaké firmy mohou být tahouny burzovních indexů v příštích ...
Kellnerová bude sklízet zisky z chmele. Je hlavní akcionářkou druhé největší tuzemské chmelnice Microsoft už má projekt datového centra v Praze, stavba vyjde na pět a půl miliardy Parkování eur v Česku. Vládní bondy jdou na dračku, vydělat se dá hned dvojmo Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…
Pokud nás může současná inflační krize v něčem poučit, tak v tom, že by monetární politika neměla být příliš uvolněná. Otázkou je, jak toho docílit a vyhnout se při tom narušení ekonomiky, říká profesorka Elżbieta Mączyńska v rozhovoru s novinářem Jakubem Dymkem.
Ochlazování evropské ekonomiky citelně doléhá na automobilky, výjimkou není ani skupina Renault Česká republika. Ta na tuzemském trhu zastupuje rovněž francouzskou značku sportovních vozů Alpine, jež obnovila činnost v roce 2017 a loni vstoupila do Česka, a rumunskou Dacii. Stejně jako řada konkurentů i duo Renault–Dacia loni těžilo z dříve nahromaděných objednávek. Skupina tak loni vykázala lepší výsledky nově registrovaných vozů než český trh. Od poloviny loňského roku však nových objednávek rychle ubývá...
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments čtvrtý a zároveň poslední díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, zda je kapitalismus v krizi a potřebuje reformu.
Svět drtí vysoká inflace, která u některých kryptospekulantů vzbuzuje naději, že hodnota početně zastropovaného bitcoinu v dohledné budoucnosti opět prudce vzroste. Škarohlídi by ale řekli, že jako inflační pojistka se digitální měny moc neosvědčily. „Člověk, který považoval bitcoin za bezpečný přístav v té nejkritičtější době, je na tom teď vlastně dobře," reaguje profesor ekonomie z Fakulty sociálních věd UK Ladislav Krištoufek, který působí také v roli prorektora pro vědu a tvůrčí činnost. Otázkou prý ...
Čistý zisk Komerční banky vzrostl meziročně za rok 2022 o 37,9 procenta na 17,6 miliardy korun. Výnosy bance stouply o 23,2 procenta na 38,6 miliardy, uvedla banka na svém webu. Předsednictvo banky navíc navrhlo vyplacení dividenty 60,42 koruny na akcii. Tedy celkem 11,5 miliardy korun. O výplatě rozhodne 20. dubna valná hromada.
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
Na konci ledna zveřejnil Český statistický úřad předběžný odhad vývoje domácí ekonomiky v posledním čtvrtletí. Podle tohoto odhadu se české hospodářství dostalo ve druhé polovině loňského roku do technické recese. Po mezičtvrtletním poklesu o dvě desetiny procentního bodu se totiž hrubý domácí produkt v posledním kvartálu ještě více snížil, a to o 0,3 procenta. Důvod je zřejmý: domácnosti šetří. Otázkou však je, zda recese v Česku vydrží i v roce letošním, nebo se blýská na lepší časy.
V krizi se v minulosti často jako první propouštěli agenturní zaměstnanci, to už ale dnes podle Jaroslavy Rezlerové, generální ředitelky největší personální agentury v Česku ManpowerGroup, neplatí. „Některé firmy si naopak drží podíl agenturních zaměstnanců. Fluktuaci už ani nenahrazují, agentura jim flexibilně vyplňuje polštář,“ říká Rezlerová. Flexibilitu by však mohla ohrozit novela zákona o zaměstnanosti, kterou agentury hromadně připomínkovaly a vláda připomínky nevzala v potaz.