elektrárna ledvice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu elektrárna ledvice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká republika chce svou energetiku v příštích letech postavit na kombinaci jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Jádro začíná v důsledku války na Ukrajině ale nabývat na důležitosti takřka v celé Evropě. Odhady hovoří o tom, že pro zachování současné kapacity jaderných zdrojů v Evropské unii v následujících dekádách budou zapotřebí investice dosahující v přepočtu až jedenácti bilionů korun.
Skupina ČEZ udělala další krok ve výběru lokalit, ve kterých hodlá do budoucna budovat malé modulární reaktory. Vedle sousedství elektrárny Temelín, kde má nový malý reaktor stát už v roce 2032, podnik vybral pro předběžné posouzení areály stávajících tepelných elektráren Dětmarovice a Tušimice.
Český stát i jeho stěžejní energetická společnost ČEZ to myslí s malými modulární reaktory vážně. První takový zdroj zahraniční provenience, a to zaměřený na výrobu elektřiny, by mohl stát v Temelíně už v roce 2032. Další malé reaktory, jež by vyráběly především teplo, by ve spolupráci s tuzemským průmyslem mohlo dodat výzkumné centrum ÚJV ŘEŽ, které je dceřinou společností ČEZ.
Už za devět let by v Temelíně mohl pracovat první tuzemský modulární jaderný reaktor, uvedla ředitelka útvaru ČEZ pro rozvoj malých modulárních reaktorů Silvana Jirotková. Skupina ČEZ počitá s dalšími energetickými zdroji tohoto typu také v elektrárnách Tušimice, Prunéřov, Ledvice, Poříčí, Dětmarovice a Dukovany. Kolik bude stavba reaktoru stát, Jirotková neupřesnila.
První velká fotovoltaická elektrárna ČEZ o výkonu 40 MW by mohla stát v prostoru elektrárny Tušimice. Uvedl to člen představenstva skupiny ČEZ Jan Kalina v prostoru elektrárny Ledvice u Teplic, kde rok a půl funguje testovací fotovoltaická elektrárna. ČEZ se zavázal do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR, téměř 50 procent podle Kaliny bude v Ústeckém kraji.
Hnědouhelná elektrárna Mělník III bude definitivně odstavena ve druhé polovině srpna. Celou mělnickou elektrárnu ČEZ postupně změní na nízkoemisní. „Celková investice v lokalitě může od letošního roku do roku 2030 dosáhnout 20 až 30 miliard korun,“ uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková.
ČEZ hodlá v příštích letech výrazně zezelenat, aby vylepšil svůj obraz mezi investory. Své uhelné elektrárny a teplárny chce z většiny odstavit, nebo je předělat tak, aby spalovaly jiné palivo. Mezitím chce mohutně investovat do obnovitelných zdrojů. „Do roku 2030 nás plánovaná výstavba fotovoltaiky o šesti gigawattech výkonu vyjde na devadesát miliard,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Energetická skupina ČEZ dá do transformace teplárenských lokalit do konce dekády odhadem 30 až 40 miliard korun. Nejvíce půjde do teplárensko-elektrárenské lokality Mělník, která dodává teplo pro Prahu. Zbytek, zhruba deset miliard, ČEZ investuje do transformace ostatních tepláren.
Polostátní energetická skupina ČEZ urychlí proces ústupu od uhlí. Do roku 2030 chce při každé vyrobené megawatthodině elektřiny vypouštět pouze 0,16 tuny oxidu uhličitého, což by znamenalo dvakrát rychlejší pokles emisí, než který prezentovala ještě loni. Celý transformační proces mají doprovázet masivní investice do obnovitelných zdrojů, které si vyžádají desítky miliard korun. Kromě přísné politiky Evropské komise k tomu energetického giganta čím dál více nutí také měnící se finanční prostředí, jehož ...
Tuzemské teplárenství čeká od začátku července dlouho očekávaný boj s emisními limity. Zatímco letošní regulaci by měly splnit všechny teplárny, na další dvě emisní zpřísnění připravené povětšinou nejsou. Dosažení limitů si ještě vyžádá miliardové investice.