elektrárna počerady - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu elektrárna počerady, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Byznysmen Pavel Tykač se kromě čím dál ambicióznějších výpadů za hranice investičně rozpíná i oborově. Chystá se posilovat svůj vliv v tuzemské bance Moneta a vyjednává také o koupi mediálního domu Mafra. Akcionářsky aktivní je také v polostátní společnosti ČEZ, v níž drží podíl mezi jedním a třemi procenty. Nevěří ale, že nakonec bude zestátněna. „Nepředpokládám, že je někdo z vlády připravený zaplatit sumu, která ze znaleckého posudku vyjde,“ říká majitel druhého největšího výrobce elektřiny v Česku, ...
Investiční skupina Sev.en Global Investments českého byznysmena Pavla Tykače odchází z britského energetického trhu. Se svým čínským obchodním partnerem ve středu dokončila prodej tamních energetických aktiv, v nichž držela poloviční podíl. Kupujícím je investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka.
V lepším případě si připlatí, v horším nezatopí. Domácnosti či průmyslové firmy, které odebírají teplo z tepláren závislých na uhlí, čeká náročná zima. Kvůli potížím na železnici a vysoké poptávce po uhlí se řadě tepláren nedostává dostatek paliva. Přestože je letošní říjen velmi teplý, zásoby uhlí, které si teplárny vytvořily přes léto, už v řadě případů zmizely. Reálně tak hrozí, že budou muset buď přejít na násobně dražší záložní zdroje, nebo omezit, či dokonce zastavit dodávky tepla.
Druhý největší producent elektřiny v Česku, skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, už má konkrétní plán, jak by mohlo vypadat její vodíkové hospodářství. Za zhruba půl miliardy korun chce postavit elektrolyzér o výkonu 17,5 megawattu na výrobu až 2,9 tisíce tun vodíku ročně. Konečné investiční rozhodnutí chce skupina učinit do půl roku, kdy už má být jasno, zda pro projekt získá veřejné financování.
Zdražování elektřiny zásadně znevýhodňuje nákladní železniční dopravce vůči těm kamionovým. Část zakázek lídra tuzemského trhu ČD Cargo, který loni vydělal mateřským Českým drahám téměř tři sta milionů korun, by se tak mohla přesunout z kolejí na silnici. „Už dnes je v mnoha případech levnější silnice. Hrozí exodus zboží na silnici. Ročně se přitom bavíme o dvaceti tunách zboží, třetině veškerých našich přeprav - to je ekvivalent osmi set tisíc jízd kamionů,“ říká předseda představenstva podniku Tomáš Tóth...
Druhý největší výrobce elektřiny v Česku společnost Sev.en Energy loni na domácím trhu značně posílila. Energetická skupina meziročně zvýšila provozní zisk (EBITDA) o šest procent na 4,5 miliardy korun, když skokově zvýšila obrat z 25 na přibližně 43 miliard korun. Informace vyplývá ze Zprávy o udržitelném rozvoji, kterou má deník E15 k dispozici.
Všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech Nord Stream nevznikla náhodou, ale byla výsledkem úmyslné akce. Jménem Evropské unie to dnes uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podobně se v úterý vyjádřila i předsedkyně Evropské komise (EK). Borrell dodal, že jakékoli záměrné narušení energetické infrastruktury v Evropě vyústí v masivní reakci.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po měsících přešlapování na místě přednesl návrh, který usiluje o řešení cen energií přímo na burze. Chce zastropovat ceny plynu pro výrobu elektřiny a následně plynovým elektrárnám kompenzovat vyšší náklady, což má platit pro celý propojený středoevropský trh. Dotace plynových elektráren by se sice ve finále propsaly do cen koncových spotřebitelů, ale ti by přesto měli ve výsledku platit méně.
Energetická skupina ČEZ měla za první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard korun vyšší. Provozní výnosy vzrostly o 21 procent na 130,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl meziročně o 27,7 miliardy korun na 59,3 miliardy korun a podle skupiny byl ovlivněn mimo jiné enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích. Prodejním firmám skupiny EBITDA naopak klesla o 3,2 miliardy korun na 700 milionů, negativním vlivem byly vysoké pořizovací ceny energií.
České polostátní skupině ČEZ se loni dařilo víc, než analytici očekávali. Její čistý zisk loni dosáhl bezmála deseti miliard korun, což je meziročně o 81 procenta více. Ostatní sledované ukazatele ovšem tak pozitivní nejsou. Čistý zisk po očištění o mimořádné vlivy meziročně klesl o tři procenta na zhruba 22 miliardy korun a podobnou měrou klesl i provozní zisk (EBITDA) na zhruba 63 miliard. Představenstvo firmy navrhne valné hromadě vyplatit za loňský rok dividendu 44 korun na akcii.