elektrárny ve francii - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu elektrárny ve francii, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dopady války na Ukrajině vyostřily mezi ekonomicky mocnými sousedy spor o budoucí podobu evropské energetiky. Zatímco tradiční jaderná velmoc Francie sází na modernizaci své flotily reaktorů, Německo po odchodu od atomu a bez ruského plynu složitě hledá vlastní zelenou cestu. Nesoulad jejich zájmů může zmařit plány na unijní reformu trhu s elektřinou a oslabit Evropskou unii před vnější konkurencí.
S globálním přechodem na obnovitelné zdroje energie je stále naléhavější otázkou, kam s vyřazenými technologiemi. První generaci fotovoltaických elektráren pomalu končí životnost a recyklace těchto zařízení zatím není spolehlivě vyřešena. Počet vyřazených solárních panelů přitom může postupně jít až do miliard. Česko má však v tomto směru časovou výhodu, zatěžkávací zkouška ho čeká až kolem roku 2035. Celosvětovým problémem je i likvidace listů větrných turbín, jejichž velikost navíc roste.
Z války na Ukrajině, která začala ve čtvrtek 24. února 2022, se stává vleklý konflikt. Bojuje se především na jihu a východě Ukrajiny. Dějištěm krvavé bitvy se stal Bachmut, ekologickou katastrofou znamená zničení Kachovské přehrady. Probíhá dlouho připravovaná ukrajinská protiofenziva, podle posledních zpráv Ukrajina postupuje na jihu, kde se armádě podařilo prolomit takzvanou Surovikinovu linii.
Sága zbytečného záměru zestátnit ČEZ pokračuje dalším dějstvím. Po zpackané přípravě, vyhození člena Legislativní rady vlády za věcnou kritiku, neexistující komunikaci cíle zestátnění ani způsobu zestátnění v médiích a fiskální nepřipravenosti na takový krok se zákon dostal do sněmovny a tam přes dva neúspěšné procedurální návrhy v úterý prošel do druhého čtení.
V Poslanecké sněmovně znovu čeká na projednání přílepek novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev v podobě kontroverzního paragrafu 311 s příznačnou přezdívkou lex ČEZ II. Stejně jako v případě vládou už dříve navrženého a následně staženého lex ČEZ I je znovu z dílny ministerstva spravedlnosti. Ministerstvo, které nemá s energetikou nic společného, je tak skrze ČEZ paradoxně nejagilnější v tvarování naší energetiky na dlouhé roky dopředu. Kromě jiného se ale také chystá rozhodnout o ...
Termín modulárních reaktorů se začíná dostávat do širšího povědomí veřejnosti. Státy, které k jádru nejsou skeptické, začínají ohlašovat plány na výstavbu těchto zdrojů, které svým menším výkonem lépe zapadají do budoucí, mnohem decentralizovanější energetiky. Své plány má i skupina ČEZ, která se už chystá zúžit seznam možných dodavatelů pro první lokalitu. „Do konce tohoto roku na něm zůstanou dva až tři uchazeči a do konce příštího roku vybereme vítěze. U lokality Temelín víme, že pokud chceme termín ...
Nedávné prohlášení švédské ministryně pro klima a energetiku Rominy Pourmokhtariové, že její země potřebuje ztrojnásobit ve dvou nadcházejících desetiletích instalovaný výkon svých jaderných elektráren a postavit alespoň deset nových velkých reaktorů, vyvolalo ohlas médií, i když bylo učiněno uprostřed horkého a ospalého prázdninového léta.
Česká energetická skupina Solek Holding SE, která podniká v obnovitelných zdrojích energie v Evropě a Latinské Americe, vykázala v loňském roce provozní zisk 113,2 milionu korun. Meziročně jde o pokles zhruba o sedm procent. Tržby společnosti naopak téměř dvojnásobně vzrostly na 2,11 miliardy korun.
Investiční fond Inven Capital skupiny ČEZ hlásí po roce novou investici. Do izraelské společnosti Wint spolu s dalšími investory nalil celkem 35 milionů dolarů, v přepočtu přes tři čtvrtě miliardy korun. Startupu tím pomůže s mezinárodní expanzí a dalším vývojem technologie pro hospodárné nakládání s vodou. Informaci e15 potvrdil investiční manažer Inven Capitalu Michal Mravec.
Rok 2023 byl zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Avšak ceny plynu na začátku srpna vystřelily vzhůru v souvislosti se stávkou na LNG terminálech v Austrálii. Česko i další evropské státy musely v roce 2022 začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Zásadním se stal zkapalněný zemní plyn (LNG), který začal do Česka proudit z pronajatého nizozemského terminálu. Kriticky důležitým se stal plyn z Norska.