elektrické vynálezy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu elektrické vynálezy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dobré ráno! Je 341. den roku, svátek mají Ambrož a Benjamín, před 145 lety představil americký podnikatel Thomas Alva Edison veřejnosti svůj nový vynález - fonograf, předchůdce pozdějšího gramofonu. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Přístroj, který dokáže uprostřed pouště vyrobit vodu ze vzduchu. Zařízení, jež obohacuje sledování filmů o vůně, nebo unikátní ekologická farma, která k pěstování zeleniny nepotřebuje žádné chemické postřiky. I takové vynálezy nabídl Týden inovací 2022, největší tuzemský veletrh moderních technologií, který odstartoval v pondělí v Cubex Centru Praha a potrvá zde i na mnoha dalších místech po celé České republice až do 17. října.
Sky Drive se stala první japonskou společností, která otestovala létající automobil s člověkem na palubě. Pochlubila se tím v tiskové zprávě. Zveřejnila i video, ve kterém se stroj vznesl do dvoumetrové výšky a kroužil ve vzduchu téměř tři minuty. Japonsko se tím zařadilo po bok hrstky zemí, jimž se to podařilo.
Zdánlivě prostá otázka: Kdo je nejvýznamnějším vynálezcem dneška? Ze vzorku sta lidí podle obecné teorie pravděpodobnosti zhruba desetina odpoví nějaký nesmysl. Asi osmdesát procent bude tvdit, že to je Steve Jobs nebo Elon Musk. Sotva deset procent lidí odpoví správně: James Dyson. Nejbohatší Brit s majetkem převyšujícím šestnáct miliard liber, příznivce brexitu a vynálezce – alespoň réměř – dokonalého vysavače.
Inženýři z National University of Singapore vytvořili fungující prototyp generátoru, který by mohl vnést revoluci do způsobu výroby „zelené“ energie. Řeč je o takzvaném Shadow-Effect Energy Generátoru (SEG, na vizualizaci), který k produkci elektrické energie využívá intenzity kontrastu mezi temnotou a světlem. „Stíny jsou všudypřítomné,“ uvedl jeden z materiálových vědců a autorů studie Tan Swee Ching, čímž naznačil potenciál tohoto vynálezu.
Nová generace ohebných komponent by mohla vzniknout díky vynálezu výzkumníků z Nanyang Technological University v Singapuru. Stvořili totiž papíru podobný materiál, který reaguje na změny okolního prostředí – jmenovitě změny ve vzdušné vlhkosti – a je zároveň plně biologicky odbouratelný. Je totiž z pylu.
Původem Angličan, vědec Michael Londesborough, žije v Česku již osmnáct let. Jeho práci v Ústavu anorganické chemie mohou ale již brzy ovlivnit změny, které rozhýbal odchod Velké Británie z Evropské unie. Stůj co stůj plánuje Londesborough v Česku zůstat. Jako prevenci případným problémům chce získat české občanství. Další díl seriálu deníku E15 Můj brexit představuje Michaela Londesbourougha jako vědeckého odborníka a zároveň popularizátora vědy s vlastním televizním pořadem, ale také vášnivého vyznavače ...
Lehčí, ale odolnější polymerové nanomateriály vyvinuli inženýři české společnosti Toseda. Představili unikátní fólie a pasty s vysokou tepelnou vodivostí použitelné při konstrukci satelitů, které odvádějí teplo generované elektrickými přístroji do těla satelitu. Tím významně zvyšují životnost elektrických přístrojů, které satelit nese. Nové materiály mohou být využity nejen ve vesmírném programu, ale také v komerčních aplikacích – mají totiž lepší tepelnou vodivost a elasticitu.
Významná inovace v oboru nositelné elektroniky umožní i vznik nového typu polykatelných čidel.
Odborníci z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) představili prototyp zařízení, které je schopno pohlcovat vodu a později ji zase uvolňovat. Tento vynález by mohli ocenit především lidé žijící ve vyprahlých pouštních oblastech.