elektronový mikroskop - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu elektronový mikroskop, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
O tom, zda v těsné blízkosti českých hranic vznikne čipová továrna největšího zakázkového výrobce světa, by podle informací E15 mělo být jasno v létě. Tchajwanský kolos TSMC posuzuje, zda v Drážďanech vybuduje produkci za zhruba deset miliard eur. Seniorní viceprezident TSMC Kevin Zhang uvedl, že by finální rozhodnutí mělo padnout v srpnu. Pokud projekt vyjde, výrazně by z něj měla těžit i Česká republika.
Americká skupina Carlyle, která se blíží převzetí kontroly nad přerovským výrobcem optických zařízení a přístrojů Meopta, patří k tradičním a největším hráčům v oblasti takzvaných private equity investic. Spravuje majetek v hodnotě 381 miliard dolarů (8,4 bilionu korun). V posledním roce však prošla náročným obdobím, neboť loni v létě kvůli neshodám se zakladateli nečekaně rezignoval generální ředitel a musel se hledat nový. Kromě toho se akcie společnosti potýkají se slabším zájmem investorů. Nový šéf to ...
Výrobce optických zařízení a přístrojů Meopta má po měsících jednání nového majitele. Česko-americká rodina Geralda Rausnitze ho prodala americkému investičnímu fondu Carlyle. Jedná se o dosud největší letošní transakci v Česku, která se pohybovala ve stovkách milionů eur. Informaci o transakci redakci E15 potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.
Podnikatel a investor Jiří Hlavenka z pozice radního Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum, inovace a IT rozjel akci s potenciálně dlouhodobým dopadem na Česko. Jižní Morava společně s několika dalšími evropskými regiony zformovala alianci, která se chce ucházet o pozici silného hráče v polovodičovém průmyslu. „Považuji to za velkou věc s obřím potenciálem pro českou ekonomiku, a to s dopady podobnými, jakými byly investice do zdejšího automobilového průmyslu,“ řekl E15 Hlavenka.
Tchaj-wan v Česku rozjíždí miliardové investice do technologického průmyslu. Výrobní kolos Foxconn v Kutné Hoře dokončuje novou továrnu, kde bude americký Hewlett Packard Enterprise (HPE) vyvíjet superpočítače pro část světa. Ostrovním státem vlastněný fond Taiwania Capital zase spustil Central and Eastern Europe Investment Fund. V něm má přichystáno 200 milionů dolarů, tedy asi 4,6 miliardy korun. Až osmdesát procent z toho půjde do Česka, Litvy a na Slovensko.
Dosud nejrozsáhlejší studii extrémně tmavých motýlů provedli biologové z Dukeovy univerzity v americkém Durhamu. Popsali v ní struktury šupin na křídlech desítky druhů tohoto hmyzu. Ty jsou totiž ve výsledku odpovědné za extrémně černé vybarvení křídel. U řady exemplářů šlo přitom o černost, která bez problémů konkurovala známé Vantablack – po určitý čas nejčernější barvě světa.
Diamant nepatří k materiálům, které by si člověk spojoval s ohebností a pružností. Vědci z MIT a Městské univerzity v Hongkongu ale prokázali, že diamant lze značně deformovat, a to až o devět procent, aniž by to narušilo jeho strukturu a celistvost. Platí to ale jen v nanosvětě pro uměle vytvořené jehličky vzácného nerostu. Pro srovnání – „obyčejné“ celistvé diamanty mají flexibilitu někde kolem jednoho procenta.
Odhalením dosud neznámé šroubovicovité struktury na konci spermatického bičíku překvapili výzkumníci z Univerzity v Göteborgu a University of Colorado odborný svět. Objev je tak čerstvý, že sami vědci ještě nevědí, k čemu mají nově objevené struktury sloužit. Nejpravděpodobnější teorie nicméně hovoří o speciálním ústrojí umožňujícím spermiím pohyb. To by podle lékařů mohlo konečně přinést odpovědět na otázku, proč jsou některé spermie lepšími plavci než jejich kolegyně, a v konečném důsledku třeba i pomoci...
V roce 2014 dostal Nobelovu cenu za přelomový objev, který desetinásobně zlepšil rozlišovací schopnost světelných mikroskopů. Díky němu mohou vědci pozorovat jednotlivé molekuly v buňkách. O pokroku v mikroskopii vypráví nadšeně, jako by to byla detektivka: „Představte si to jako někoho, kdo se z Měsíce snaží dalekohledem zjistit, co se děje na Zemi. Dřív by viděl jen celá města. Dnes je schopen pozorovat jednotlivé lidi na ulicích. Může vidět, že se třeba v ulicích bojuje a lidé se zabíjejí. Což v buňce ...
Krystaly patří mezi nejvíce fascinující přírodní útvary na této planetě. Nejenže mají zcela jedinečnou, vysoce organizovanou a opakující se mřížkovou strukturu, ale navíc disponují i schopností samy sebe uspořádávat.