emanuel sip - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu emanuel sip, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rozbité globální dodavatelské řetězce dopadají i na tuzemskou železnici. Dopravci i kraje dostávají objednané nové vlaky s několikaměsíčním zpožděním, v praxi tak musejí improvizovat a nasazovat na koleje náhradní provozuschopné jednotky. Potíže hlásí především České dráhy, kterým „visí“ nedodělané stroje u výrobců Škoda Group, Pesa Bydgoszcz či ŽOS Zvolen.
Zdánlivě nekonečná sága o proměně Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spěje do finále. Déle než dekádu se vlekoucí debaty o tom, jak změnit právní formu pomalé státní organizace, zřejmě ukončí novela zákona, již Poslanecká sněmovna pustila do třetího čtení. Stávající příspěvková organizace se má od příštího roku transformovat ve státní podnik, v jehož rámci už funguje Správa železnic.
Éra bezstarostné dominance Českých drah tuzemské železnici je minulostí. Zatímco ještě dekádu nazpět ovládal státní dopravce takřka sto procent trhu osobní dopravy, loni už nedržel ani 83 procent. Nedokázal zastavit úbytek svého podílu, který se loni meziročně znovu snížil, tentokrát o jeden a čtvrt procentního bodu, jak vyplývá z dat Správy železnic exkluzivně poskytnutých E15.
Osobní vlakoví dopravci najíždějí do nejostřejšího oblouku novodobé historie tuzemské železnice. Jen Českým drahám vzrostou náklady na trakční elektřinu během dvou let o 166 procent, tedy o miliardy korun. Masivní nárůsty ochromují i jejich konkurenci: RegioJet, Leo Express a další. Vykolejení drážního byznysu má zabránit státní strop na ceny elektřiny, zdražení jízdného a hlubší úspory.
V lepším případě si připlatí, v horším nezatopí. Domácnosti či průmyslové firmy, které odebírají teplo z tepláren závislých na uhlí, čeká náročná zima. Kvůli potížím na železnici a vysoké poptávce po uhlí se řadě tepláren nedostává dostatek paliva. Přestože je letošní říjen velmi teplý, zásoby uhlí, které si teplárny vytvořily přes léto, už v řadě případů zmizely. Reálně tak hrozí, že budou muset buď přejít na násobně dražší záložní zdroje, nebo omezit, či dokonce zastavit dodávky tepla.
Kompletní výstavba vysokorychlostních tratí (VRT) v Česku by při zohlednění stávajících cen stála asi jeden bilion korun. V rozhovoru pro deník E15 vyjádřil aktuální odhad celkové výše investic ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státní kasu by tak tratě vyšly až několikanásobně dráž oproti předpokladům z minulých let. Od let 2026 či 2027 by měl stát vynakládat okolo padesáti miliard ročně. Pro srovnání: letos a loni nakládala Správa železnic (SŽ) s rozpočtem ve výši 50 a 60 miliard včetně prostředků na ...
Po každých tisíci čtverečních kilometrech území České republiky vede statisticky 120 kilometrů kolejí. Země tak má podle dat Indexu prosperity Česka nejhustší železniční síť v Evropě. Evropský průměr reprezentovaný Francií či Dánskem činí zhruba pouhých 48 kilometrů na stejné ploše, ale to nic nevypovídá o kvalitě tratí. Hlavní koridory v Česku, které spojují krajská města s Prahou nebo Prahu s dalšími evropskými metropolemi, zůstávají v tomto směru hluboko pod evropským průměrem.
Výrazný růst cen stavebních materiálů, například oceli, hliníku, mědi či niklu, může mít vliv také budoucí výstavbu vysokorychlostních tratí (VRT) v Česku. Dosavadní zvýšení cen by mohlo snížit rezervy na investiční náklady, se kterými Správa železnic (SŽ) kalkulovala při prvotních odhadech celkových nákladů. Ty se mají pohybovat mezi 500 až 600 miliardami korun. I přesto by měl být projekt vysokorychlostních tratí vysoce rentabilní, řekl v rozhovoru pro deník E15 generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.
Prudký růst cen elektřiny výrazně dopadne i na tuzemskou železniční dopravu. Správa železnic, která zajišťuje nákup silové trakční elektřiny pro osobní i nákladní dopravce, očekává zvýšení ceny v příštím roce meziročně až o 250 procent. Silová elektřina by se tak prodražila v řádu vyšších stovek milionů až jednotek miliard. Nákladní dopravci se obávají o ekonomickou udržitelnost svého byznysu, zdražování pocítí i osobní doprava a zřejmě také cestující.
Správa železnic zahájila tento rok konkrétní přípravy nových železničních spojení – takzvaných vysokorychlostních tratí. V současnosti probíhá úvodní mapování krajiny a připravuje se výstavba pilotních úseků. Správa železnic přitom intenzivně diskutuje s dotčenými municipalitami. To je v takto rané fázi přípravy staveb zcela výjimečné, ale nezbytné. Ukazuje se totiž, že vysokorychlostní tratě budou vadit nejbližšímu okolí, kudy budou procházet.