energetik brano - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu energetik brano, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Švédská města Stockholm, Göteborg a Malmö chtějí být do roku 2030 uhlíkově neutrální v rámci nového švédského programu Viable cities. Takový plán by mohl být vhodný i na Prahu, tvrdí švédský ekonom a novinář Per Grankvist. Vlastnit auto v Praze je ale podle něj holý nesmysl s nulovou efektivitou. Grankvist v úterý přednášel o svých vizích v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP).
Společnost Électricité de France (EDF) se před desítkami let stala tím, co Francouzi hrdě nazývají národním šampionem. Po ropných šocích v sedmdesátých letech vybudovala 58 atomových reaktorů a Francie převzala v jaderné energetice roli světového lídra. V dnešní době se dosavadní model dominantní energetické společnosti ukazuje jako neudržitelný. Francouzská energetika čelí jednomu problému za druhým a vláda chce firmu EDF restrukturalizovat do tří různých podniků, ale pod střechou jednotného holdingu.
Pandemie má nejen své poražené, ale také vítěze. Toho svého má i skupina bpd partners – a to diagnostickou firmu Diana Biotechnologies, v níž má bpd zhruba třetinový podíl. „Ještě loni se soustředila pouze na vývoj diagnostických metod, hledání a vývoj nových léků, nyní jí díky PCR testům vzrostly tržby téměř z nuly na stovky milionů korun,“ říká Pavel Brůžek mladší, šéf bpd partners, která spravuje majetek miliardářů Vasila Bobely, Petra Pudila a Jana Dobrovského.
Prodej tužek vázne, ale hospodaření celého holdingu Koh-i-noor za rok 2020 rozhodně ztrátové nebude. Skupina naopak dál investuje a je připravena – pokud krize přinese příležitost – i na další nákupy. „Sice jsem se někde dočetl, že jsme zchudli, ale opak je pravdou. Když to někdo posuzuje z hlediska tržní hodnoty, tak možná ano, ale na to my si nehrajeme,“ říká Vlastislav Bříza, který je spolu se svými dvěma syny majitelem skupiny.
Výroba elektřiny a tepla z uhlí může v Česku kvůli situaci na trhu skončit ještě před rokem 2038, který doporučila Uhelná komise. Představa, že uhlí lze opustit z roku na rok, je ale divoká a vzdálená realitě, řekl Pavel Farkač, analytik energetické skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Přeměna české energetiky podle něj bude stát stovky miliard korun. Za chybu označil, že Česko stále nemá jasno, čím uhelné zdroje nahradí.
Druhá vlna koronavirové pandemie, která v minulých týdnech zasáhla Českou republiku ještě tvrději než na jaře, opět nepříznivě dopadla na trh fúzí a akvizic. Od konce roku si přitom investiční bankéři, právníci či poradci slibovali, že přinese oživení, což se však neděje.
Ještě před pár měsíci byli Američané v bitvě o nové jaderné zakázky ve východní Evropě outsidery. Společnost Westinghouse měla za sebou nepříjemnou bankrotovou proceduru ve Spojených státech, tamní atomové reaktory prohrávaly souboj s plynem i dotovanými obnovitelnými zdroji a roli světových lídrů v rozvoji jaderné energetiky si užívali Rusové a Číňané s Korejci v zádech.
Když je něčeho hodně, jako třeba rohlíků, jdeme si je koupit do obchodu a zaplatíme za ně tržní cenu. Když je něčeho „jenom jedno“, na trhu skutečnou hodnotu nezjistíme. Je třeba uspořádat aukci. Pokud se ale skutečná hodnota té věci projeví až po aukci, až ji vítěz začne používat (například část elektromagnetického spektra, právo hledat ropu na určitém území), pak většinou v aukci vyhraje ten, kdo se „nejvíc spletl“ – nejvíce nadhodnotil skutečnou hodnotu. Došlo k „prokletí vítěze“, jak věc hodnotí nyní ...
O konci výstavnictví a akcí kolem veletrhů se periodicky mluví už několik let. Letos propadly tržby výstavářských firem ze dne na den na nulu vlivem zákazu konání veletrhů po celé Evropě. „Do konce roku už nedoženeme nic. Nenaskakujeme do rozjetého vlaku, spíš jedeme na drezíně,“ říká prezident Asociace výstavářských firem Jiří Carda.
Ani středeční jednání nezažehnala polskou vládní krizi. Koalici Práva a Spravedlnosti (PiS) a stran Solidární Polsko (SP) a Dohoda, které hlavní vládní partaji zajišťují většinu v Sejmu, v poslední době rozdělují personální i ideologické spory. Hlavním důvodem stupňování napětí je však boj o moc. Premiér Mateusz Morawiecki si patrně nedokáže poradit s šéfem SP a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem. V posledních dnech se tak dokonce objevily spekulace o tom, že by lídr PiS Jarosław Kaczyński mohl ...