eurovolby 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu eurovolby 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si zvolíme již na jaře roku 2024. Kdy se dozvíme přesné datum voleb a jakým způsobem můžete hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Prezidentské volby v roce 2023 provází podle dosavadních zpráv vysoká volební účast. Možnost jít k volbám a aktivně ovlivnit výsledky voleb mají Češi teprve něco málo přes třicet let. Svobodné rozhodnutí si tak užívají a nebojí se některé volby vynechat.
Evropský parlament bude po těchto volbách o něco radikálnější, o něco razantnější a také mladší a „digitálnější“. Eurovolby mají různé vítěze a poražené, ale mezi vítěze se může rozhodně počítat evropská digitální agenda. Do Bruselu voliči poslali řadu europoslanců, kteří chtějí posílit digitální politiku, a hlavně v ní umějí chodit.
V celé EU výrazně oslabily frakce lidovců a socialistů a hlasovalo přes 50 procent voličů. Ve Velké Británii výrazně ztratili vládní konzervativci i opoziční labouristé. Radost nepanuje ani uvnitř stran německé konzervativní unie.
Volby do Evropského parlamentu jsou specifické. Nízká účast, geograficky i tematicky vzdálená instituce, pro mnohé neznámí kandidáti... Přesto mohou mít i velký vnitropolitický význam, o čemž ví nejvíc asi Vladimír Špidla. O co komu v eurovolbách jde?
Volby do Evropského parlamentu se blíží. Společným úkolem pro strany vymezující se vůči hnutí ANO bude vůbec zlákat voliče k volbám, volby do Evropského parlamentu mají totiž chronicky nízkou účast. Volební model agentury Median přitom ukazuje, že čím menší účast, tím větší zisk hlasů pro hnutí ANO. Na druhém místě by se podle modelu měli umístit Piráti a třetí občanští demokraté. V případě, že stále nevíte, komu dát hlas, můžete použít volební kalkulačku.
Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla ve čtvrtečních volbách do Evropského parlamentu v Nizozemsku se ziskem 11,2 procenta hlasů a tří mandátů. Vyplývá to podle agentur Reuters a AP z odhadů výsledků hlasování. Vítězem se ale podle těchto údajů získaných v průzkumech před volebními místnostmi překvapivě nestala liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Skončila až druhá za vítěznou Stranou práce (PvdA), která si podle ...
Účast v evropských volbách se těžko odhaduje dopředu, přitom může mít zásadní vliv na výsledek. Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median by letos měla být účast přece jen vyšší než před pěti lety. „Vnitřní společenská pnutí byla tehdy vybita v nedávných hlasováních a lidé neměli potřebu se vymezovat proti vládě,“ říká Prokop.
Letošní eurovolby budou svým způsobem zlomové. Nový evropský parlament bude méně prointegrační a rozdrobenější. I když si podle nejrůznějších odhadů výsledků svoje postavení nejspíš udrží lidovci a také sociální demokraté. Celkově by podle serveru Politico proevropské frakce měly mít okolo 460 mandátů a ty euroskeptické včetně komunistů 260 křesel. Očekává se ale růst síly protestních, především populistických a nacionalisticky laděných politických stran a také antiimigračních partají.