eurovolby 2019 výsledky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu eurovolby 2019 výsledky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si zvolíme již na jaře roku 2024. Kdy se dozvíme přesné datum voleb a jakým způsobem můžete hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Prezidentské volby v roce 2023 provází podle dosavadních zpráv vysoká volební účast. Možnost jít k volbám a aktivně ovlivnit výsledky voleb mají Češi teprve něco málo přes třicet let. Svobodné rozhodnutí si tak užívají a nebojí se některé volby vynechat.
V celé EU výrazně oslabily frakce lidovců a socialistů a hlasovalo přes 50 procent voličů. Ve Velké Británii výrazně ztratili vládní konzervativci i opoziční labouristé. Radost nepanuje ani uvnitř stran německé konzervativní unie.
Volby do Evropského parlamentu jsou specifické. Nízká účast, geograficky i tematicky vzdálená instituce, pro mnohé neznámí kandidáti... Přesto mohou mít i velký vnitropolitický význam, o čemž ví nejvíc asi Vladimír Špidla. O co komu v eurovolbách jde?
Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla ve čtvrtečních volbách do Evropského parlamentu v Nizozemsku se ziskem 11,2 procenta hlasů a tří mandátů. Vyplývá to podle agentur Reuters a AP z odhadů výsledků hlasování. Vítězem se ale podle těchto údajů získaných v průzkumech před volebními místnostmi překvapivě nestala liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Skončila až druhá za vítěznou Stranou práce (PvdA), která si podle ...
Účast v evropských volbách se těžko odhaduje dopředu, přitom může mít zásadní vliv na výsledek. Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median by letos měla být účast přece jen vyšší než před pěti lety. „Vnitřní společenská pnutí byla tehdy vybita v nedávných hlasováních a lidé neměli potřebu se vymezovat proti vládě,“ říká Prokop.
Letošní eurovolby budou svým způsobem zlomové. Nový evropský parlament bude méně prointegrační a rozdrobenější. I když si podle nejrůznějších odhadů výsledků svoje postavení nejspíš udrží lidovci a také sociální demokraté. Celkově by podle serveru Politico proevropské frakce měly mít okolo 460 mandátů a ty euroskeptické včetně komunistů 260 křesel. Očekává se ale růst síly protestních, především populistických a nacionalisticky laděných politických stran a také antiimigračních partají.
Posílení krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) ale i koalice neparlamentních proevropských stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu na Slovensku očekává slovenský politolog Pavol Baboš. Naopak ztratit by mohla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, řekl Baboš. Z odhadů vyplývá, že na Slovensku přijde v sobotu hlasovat více voličů než před pěti lety, kdy volební účast na eurovolbách...
Volby do Evropského parlamentu se blíží a s tím jsou spojené i předvolební průzkumy. V tuzemsku je provádí hned několik agentur, patří mezi ně Median, Kantar TNS, CVVM a STEM. Zveřejňují také stranické preference nebo sofistikovanější volební modely. Agentury však vzhledem k možnosti ovlivnění voleb musí dodržovat určitá pravidla. Například už tři dny před volbami nemohou zveřejnit žádný předvolební průzkum.
Ve volbách do Evropského parlamentu by nyní nejvíc Čechů volilo hnutí ANO, které má podporu 26 procent možných voličů. Druhá ODS má podporu 16 procent a Piráti 11,5 procenta. K urnám dorazí asi 28 procent českých voličů. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z průzkumu ale podle centra zatím nelze předvídat výsledky voleb. Velká část lidí totiž ještě nemá zcela jasno, koho bude volit.