evd - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu evd, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na trhu práce se potýkají zaměstnavatelé ve většině oborů. K nejvíce zasaženým segmentům patří dlouhodobě vodní doprava na tuzemských tocích. Například kapitáni schopní řídit nákladní lodě často upřednostní práci v zahraničí, typicky v Německu či Holandsku, kde dostávají vyšší mzdu. Jedna z největších lodních společností v Česku, Evropská vodní doprava – Sped, proto vydala inzerát poptávající kapitány do služby. Posily se snaží ulovit i konkurenční rejdařství České ...
Vltavská vodní cesta od Prahy k soutoku s Labem projde v příštích třech letech velkou modernizací. Ředitelství vodních cest (ŘVC) uspělo s projektem u Evropské komise, která minulý týden schválila jeho financování z nového evropského zdroje Connecting Europe Facility (CEF). Celkové náklady odhaduje investor na 1,3 miliardy korun, z toho CEF dodá 85 procent.
Ještě před deseti lety bylo povídání s českými rejdaři plné nářků nad nesplavností českého Labe a neschopností státu vystavět potřebné zdymadlo u Děčína. Nyní se zásadní téma sice nevytratilo, říční byznys ale mezitím vybujel jinde. „Máme třeba smlouvy na přepravu do Rotterdamu, na Rýnu je splavnost celoroční,“ říká Lukáš Hradský, jehož společnost Evropská vodní doprava – Sped se plaví většinou po západoevropských řekách a kanálech.
Unikátní remorkér Beskydy se dnes poprvé zapojil do služeb státu. V kritickém úseku Labe mezi Děčínem a Ústím nad Labem pomáhal jako vlečná loď proplout sestavě remorkéru a dvou tlačných nákladních člunů plujících z Německa.
Kolesový remorkér Beskydy, poslední funkční loď svého druhu, poprvé v tomto století zakotvil v Praze. Dopoledne připlul k Čechovu mostu a ve čtvrtek si ho budou moci zájemci prohlédnout na Vltavě před budovou ministerstva dopravy při dnu otevřených dveří. Médiím to sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Technický skvost, který už 60 let vyprošťuje lodě uvázlé na Labi, se letos stal kulturní památkou, ale má nadále sloužit na vodě.
Tuzemští provozovatelé nákladní lodní dopravy se zřejmě dočkají stamilionové pomoci státu. Ministerstvo dopravy chystá dotační program, ze kterého by rejdařům dorovnalo ztráty za loňské povodně. Celkem si firmy budou moci sáhnout až na 250 milionů korun.
Labe je už třetí měsíc ucpané povodňovými nánosy, nákladní plavba se dá provozovat jen se ztrátou a stát není schopen situaci urychleně řešit. Tak se dají stručně shrnout nářky labských rejdařů. Povodeň řeku zanesla nepořádkem, a lodě tak musejí většinu cesty plout s ponorem o dvacet až padesát centimetrů menším než obvykle.
Názor, který nejhalasněji prosazuje šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, že nejčistším řešením současné politické krize jsou předčasné volby, má silné zastání v byznysu. Zhruba dvacítka ekonomů, šéfů a majitelů firem, které oslovil deník E15, důvěru v Rusnokovu vládu nemá.
Loňský rok byl pro pozemní nákladní dopravu jeden z nejhorších vůbec. Statistiky ministerstva dopravy ukazují, že čeští silniční dopravci loni přepravili nejméně zboží minimálně od počátku století. Naopak osobní doprava se může pochlubit úspěchem na železnici. Ta se odrazila ode dna, počet cestujících již druhým rokem roste.
Odvětví dopravy se tradičně považuje za jeden z nejcitlivějších lakmusových papírků ekonomiky. První letošní čísla ministerstva dopravy nenabízejí optimistický pohled. Všechny druhy dopravy zaznamenaly v prvním čtvrtletí významný pokles přepravených objemů zboží, silnice má dokonce nejhorší výsledek za poslední nejméně čtyři roky.