evektor - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu evektor, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko kraluje dluhopisové Evropě, v tuzemských metaversech se točí stovky milionů, ČEZ sílí na trhu telekomunikací. Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
Na kunovického výrobce malých letadel Evektor začínají naplno doléhat problémy s vývojem letadla EV-55 Outback. Z nově zveřejněné výroční zprávy za rok 2020 vyplývá, že firma prodělala více než 170 milionů korun, a to při tržbách zhruba čtvrt miliardy.
Pandemií zabitý veletržní byznys ožívá. Pořadatelé do konce roku chystají stovky akcí, exportéři si od účasti slibují kýžené zvýšení ochromeného odbytu. Ode dna se odrážejí i tržby výstavářských firem, které si od závěrečné třetiny roku slibují odbyt v řádu stovek milionů.
Kunovická společnost Evektor podala v dubnu žalobu ke krajskému soudu v Brně na údajně neoprávněný požadavek brněnského Odvolacího finanční ředitelství, podle kterého má Evektor vrátit státu dotaci na vývoj letadel EV-55 ve výši 32 milionů korun. Podnik dříve neuspěl s odvoláním vůči nařízenému vrácení dotace.
V Číně je při obchodování se zahraničními firmami vítaná podpora státníků dané země, ale nestačí to. Důležité je mít dobrý produkt, bez něj nemá firma šanci. Na veřejném slyšení senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost to řekl ředitel pro vztahy s veřejným sektorem finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář. Připomněl, že PPF dostalo licenci pro Čínu v roce 2013, několik měsíců před návštěvou prezidenta Miloše Zemana v zemi.
Porušení podmínek pro poskytnutí dotací může být další ranou pro ambiciózní průmyslový projekt, který měl českým firmám přihrát miliardové zakázky. Své peníze v něm měl i stát a ten se nyní o část peněz hlásí.
Patová situace, ve které je v současnosti projekt nového českého letadla EV-55 od kunovického Evektoru, nemusí být definitivní. Doufají v to aspoň firmy z konsorcia, které se mělo na produkci malého dvoumotorového stroje podílet. Upínají se k zásahu státu a vstupu nového hlavního investora. Ten by měl nahradit malajsijskou společnost Aspirasi Pertiwi, která projektu neposkytla slíbené finance a v současnosti zaujala vyčkávací taktiku.
Malé devítimístné letouny Evektor stejnojmenného kunovického výrobce měly velkou šanci stát se výrazným vývozním artiklem. Firma dostala před čtyřmi lety příslib malajsijského investora poskytnout jí 200 milionů dolarů, což mělo společnosti umožnit výrobu těchto letadel a export do řady zemí. Peníze však nepřišly. Spoluzakladatel a podílník Evektoru Jaroslav Růžička proto požádal vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zapeklitou situaci pomohla vyřešit.
Nové české dopravní letadlo od společnosti Evektor, které mělo být největším projektem českého leteckého průmyslu v porevoluční historii, je nejspíš po smrti. Slíbené miliardové investice z Malajsie nedorazily a firmou zmítají vnitřní spory. Do projektu se už celkem nalilo dva a půl miliardy korun.
Kunovická společnost Evektor dočasně pozastavila projekt vývoje letounu EV-55. Důvodem jsou nejasnosti s malajským investorem, uvedla firma na svých webových stránkách. Upozornil na to server Euro.cz. Vývoj letounu byl považovaný za nejvýznamnější projekt českého leteckého průmyslu v posledních dvaceti letech.