evropa musí zbrojit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu evropa musí zbrojit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Korby, zbraňové věže, optické přístroje, kabeláž a simulátory. Na těchto součástech dodávky a provozu švédských bojových vozidel pěchoty CV90 se bude podílet stěžejní pětice českých firem. Takzvanými keypartners zakázky na 210 pásových obrněnců za 51,7 miliardy korun jsou státní zbrojovka VOP CZ, Excalibur Army, Meopta, Ray Sevice a VR Group. Ta je součástí podniku LOM Praha, který ovládá ministerstvo obrany. Do historicky největšího armádního kontraktu se zapojí další tři desítky tuzemských firem.
Ruská agrese na Ukrajině trvá přesně rok a odborníci nevidí šanci na brzký konec. V nejbližších týdnech se podle nich dá očekávat pokračování zvýšeného ruského tlaku ve snaze získat větší kontrolu nad Donbasem. Postupně by ale mohli iniciativu převzít Ukrajinci. Jejich úspěch přitom bude záviset na pokračování západní pomoci, a to nejen vojenské. Válka může podle oslovených trvat ještě dlouho a únava spojenců by se mohla stát hlavní zbraní Kremlu.
Válka na Ukrajině se stala jedním z velkých témat nedávných prezidentských voleb v Česku. Silně přitom zarezonovala slova náčelníka generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky o tom, kdy by bylo nutné mobilizovat. Prohlášení, byť vytržené z kontextu, vyvolalo vlnu kritiky. Jak tedy náčelník generálního štábu uvažuje o mobilizaci? Jak mají Češi k možnému nebezpečí válečného konfliktu přistupovat? To vysvětluje Karel Řehka ve své eseji pro magazín Reflex.
Hlavní motivací generála ve výslužbě Petra Pavla pro vstup do souboje o Hrad jsou hodnoty, které podle něj reprezentuje jeho soupeř a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Představil jsem si jeho mnohokrát zdůrazňovanou inspiraci Viktorem Orbánem a řekl jsem si, že bych rozhodně nechtěl, aby Česká republika šla stejnou cestou, jakou dnes jde Maďarsko,” říká v rozhovoru pro E15 Petr Pavel.
Pokud existuje jedna otázka, která dnes a denně zaznívá ve značné části českých domácností, hospod, na úřadech, zkrátka ve veřejném prostoru, je to nepochybně „jak si myslíš, že dopadne válka na Ukrajině?“ Odpověď nezná nikdo, přesto existují varianty této otázky, které bychom si zodpovědět měli a neděláme to, nebo to děláme příliš málo.
Zatímco hodnocení první stovky dní činnosti vlád či prezidentů zpravidla nebývají popisem revolučních změn, tři měsíce války na Ukrajině dokázaly proměnit zejména Evropu v mnoha směrech. Obyvatelé na starém kontinentu si uvědomili, že mír nikdy nebude jistotou, země tudíž začaly více zbrojit a sbližovat se s NATO. Jelikož páteří ruské ekonomiky je ropa a plyn, začala brát Evropská unie daleko vážněji energetickou bezpečnost. Do centra zájmu se vzhledem k agrárnímu významu Ukrajiny dostalo i často opomíjené...
Firma Excalibur Army, součást Czechoslovak Group, dodává vojenskou techniku a munici na Ukrajinu už řadu let. Obchody nabraly na intenzitě od ruské anexe Krymu v roce 2014. „Teď má ukrajinská armáda zájem téměř o všechno. Narážíme ale na to, že ne všechno zboží máme aktuálně skladem,“ říká obchodní ředitel zbrojovky Richard Kuběna. Míní, že česká armáda by měla zprovoznit a částečně zmodernizovat více než stovku starších zakonzervovaných tanků T-72, protože nové obrněnce za současné situace na trhu v ...
Konečně promluvil, i když ne doma, ale v Turecku. Celé Německo se několik týdnů stydí za svého bývalého kancléře Gerharda Schrödera, který vzdor válce na Ukrajině, tisícům mrtvých a rozbombardovaným městům dál sedí v dozorčích radách ruských energetických gigantů řízených prezidentem Putinem a jeho lidmi. Členové sociální demokracie, jež má po patnácti letech svého kancléře Olafa Scholze, stále častěji vyzývají k vyloučení exkancléře Schrödera ze strany. Scholz to přímo nepodpořil, ale ke Schröderovi se ...
Vypadá to jako návrat do minulosti. Severoatlantická aliance, založená v roce 1949 k obraně před sovětskou hrozbou, čelí návratu k mechanizovanému válečnictví, obrovskému navýšením výdajů na obranu a také možnosti pádu nové železné opony v Evropě. Po obtížích s hledáním své nové role po studené válce, boji proti terorismu po útocích z 11. září 2001 a ponižujícímu stažení z Afghánistánu v roce 2021 se NATO vrací k obraně před svým původním protivníkem, píše ve své analýze agentura Reuters.