evropské volby 2019 výsledky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu evropské volby 2019 výsledky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Lékař a bývalý rektor Univerzity Karlovy chce do prezidentských voleb přinést „zdravý selský rozum“. Kromě pomoci ukrajinským dětským uprchlíkům si s sebou nese také několik škraloupů. Je již druhým kandidátem s anticenou Bludný balvan, ve výčtu nechybí ani členství v KSČ nebo kontroverzní půjčka od společnosti Home Credit. Založil také firmu, která se podílí na jeho kampani.
Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně, ekonomka a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová vstupuje do prezidentských voleb jako nezávislá kandidátka. Nerudová oznámila, že nasbírala 100 tisíc podpisů, z toho přes 82 tisíc jich odevzdala. Vysoké šance stát se první českou prezidentkou potvrzují i volební průzkumy. V minulosti se zabývala důchodovou reformou.
Marek Hilšer kandidaturu oznámil více než tři roky před volbami. Při svém prvním pokusu o Hrad v roce 2018 skončil na pátém místě s 8,83 procenty hlasů. Přesto že minule se sběrem padesáti tisíc podpisů neuspěl, pouští se do občanské kandidatury znovu. Rozsáhlou kampaň dle svých slov neplánuje, publicitu si získal kontroverzním prohlášením v CNN Prima News.
Prezidentským kandidátem hnutí SPD je Jaroslav Bašta. Bývalý disident, ministr ve vládě Miloše Zemana a později diplomat patří k hlasitým kritikům současného kabinetu a Evropské unie. Do boje o Hrad vstupuje s podporou poslanců. Jaké názory Bašta zastává?
Ze tří desítek miliard korun určených velkým firmám na pomoc s vysokými cenami elektřiny a plynu je aktuálně vyčerpaná necelá jedna miliarda. To je jeden z hlavních důvodů, proč loňské hospodaření státu skončilo lépe, než vláda předpokládala. Schodek státního rozpočtu dosáhl výše 360,4 miliardy korun. To je o 14,6 miliardy méně oproti finančnímu plánu schválenému na podzim.
Jeden z favoritů nadcházející prezidentské volby Andrej Babiš konečně začal ostrou kampaň. A své nejvážnější konkurenty Petra Pavla a Danuši Nerudovou rozhodně nešetří. „Oni nemají žádné politické zkušenosti a všechno, co deklarují v těch debatách, je nabiflované,“ říká šéf hnutí ANO, který by také rád snižoval úrokové sazby a zestátnil ČEZ.
Ačkoli v Evropském parlamentu zastupuje maličkou Maltu, jeho jméno bylo v posledních letech ve Štrasburku hodně slyšet. Alex Saliba patří k unijním zákonodárcům, kteří prosadili takzvaný Akt o digitálních službách (The Digital Services Act) neboli soubor pravidel, jež mají regulovat fungování dominantních internetových platforem typu Google či Facebook. „Nesmíme tyto společnosti nechat, aby si diktovaly vlastní pravidla,“ říká Saliba v rozhovoru s deníkem E15.
Od rozpadu SSSR v roce 1991 se Rusko snaží udržet si vliv ve čtrnácti okolních nezávislých státech, bývalých sovětských republikách. Ruský prezident Vladimir Putin už před více než dvaceti lety prohlásil, že tyto státy jsou v ruské „sféře vlivu“. Jaký je jejich vztah k Rusku během probíhající ruské invaze na Ukrajinu?
Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková uvedla, že nasbírala padesát tisíc podpisů potřebných k občanské kandidatuře na úřad prezidenta. Za sebou má bohatou historii bojů proti „solárním baronům“, soudních sporů i údajných pokusů o atentát. O svých zkušenostech napsala několik knih. Voliče chce zaujmout nejen svou odborností v oblasti plynárenství, ale i upraveným heslem Donalda Trumpa z posledních amerických prezidentských voleb „Česko na prvním místě“.
Italský premiér Mario Draghi podal demisi, prezident Sergio Mattarella ho požádal, aby kabinet dočasně vedl dál. Zatím ovšem není jasné, zda hlava státu rozpustí parlament a vyhlásí předčasné volby. Draghiho demise se očekávala po středečním hlasování Senátu o důvěře. Premiér sice podporu senátorů získal, hlasování však bojkotovaly tři nejsilnější strany koaliční vlády.