evropské země podle hdp - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu evropské země podle hdp, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Geopolitické otřesy posledních let otevírají nové příležitosti a rizika. O tom, jak moc záleží na úhlu pohledu, svědčí stále větší náklonnost Maďarska vůči Číně. Zatímco Spojené státy a některé jestřábí členské státy EU přemýšlejí, jak se zbavit závislosti na Číně a jak vyvažovat její rostoucí vliv, země s Viktorem Orbánem v čele otevírá stále nové letecké linky a láká miliardové investice od dravých čínských firem.
Konzervativní Nová demokracie (ND) sice znovu uspěla v řeckých volbách, nebude jí to však stačit k parlamentní většině. Premiér Kyriakos Mitsotakis nechce hledat koaliční partnery a věří, že levicovou Syrizu porazí za pár týdnů znovu. Pravice se snaží voličům prodat hospodářské úspěchy posledních let, díky kterým se země vzpamatovává z dluhové krize. Řekové se však stále potýkají s nízkou životní úrovní.
Dosud v Evropské unii fungoval systém emisních povolenek, který bez zavedení uhlíkových cel znevýhodňoval unijní výrobce. Napravit to má uhlíkové clo, takzvaný systém CBAM, který je doplňuje. Daňový poradce Aleš Reho, jenž se uhlíkovému clu ve společnosti PwC věnuje, očekává, že v Česku to postihne především automobilový průmysl. „Automobilek se uhlíkové clo na ocel dotkne poměrně výrazně. Je to ale zároveň příležitost podívat se znovu na svůj dodavatelský řetězec a snažit se jej optimalizovat,“ je ...
Současné ceny emisních povolenek jsou nyní v Evropě na „správných“ úrovních, říká ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ Paul Jackson, globální vedoucí výzkumu alokace aktiv společnosti Invesco. Jackson připouští, že vysoké ceny za uhlík podlamují konkurenceschopnost některých evropských odvětví – v jiných oblastech však podle něj zase konkurenceschopnosti prospívají.
Od 1. ledna příštího roku se nejspíš rozloučíme se třemi sazbami daně z přidané hodnoty (DPH). Vláda totiž na čtvrteční tiskové konferenci představila v rámci Ozdravného balíčku čítající 58 opatření i redukci sazeb DPH na dvě a snížení daně například u knih. Jak bude nová daň z přidané hodnoty vypadat? Co bude patřit do jaké sazby? A kolik tento krok podle plánů má přinést do státní kasy?
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
Posilující koruna dokáže tlumit inflační tlaky v ekonomice a zajišťuje konvergenci Česka k bohatším zemím západní Evropy, uvádí některé výhody vlastní měny hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. „Třetina dohánění německých mezd za poslední dvě dekády je kvůli silnější koruně,“ upozorňuje. Vyjadřuje se rovněž k fungování státní správy, kterou označuje za jednu z brzd hospodářského růstu, říká v rozhovoru, který vychází v rámci seriálu Kam dále, Česko.
S tím, jak rostou válečné škody na Ukrajině, nabrala na intenzitě i debata o využití zmrazeného ruského majetku včetně rezerv centrální banky k obnově napadené země. Některé členské země sedmadvacítky naléhají na Brusel, aby rychle našel řešení. Právníci Evropské komise však tvrdí, že rezervy bude nutné vrátit. Nakládání s ruským majetkem je složité i pro Spojené státy.
Poslanecká sněmovna odsouhlasila dvě normy, které zásadně rozšiřují mandatorní výdaje státu. Tedy ty výdaje, u nichž se očekává, že budou „navěky rostoucí“. Je to garance zvyšujících se výdajů ze státní kasy jednak pro resort obrany a pak také pro učitele v Česku. Jako by všichni na chvíli úplně zapomněli, v jak žalostném stavu se nachází rozpočet a k jak dalekosáhlým negativním ekonomickým důsledkům mohou tyto kroky vést.
Český autoland se přizpůsobuje nevyhnutelné proměně průmyslu, jemuž bude velmi brzy dominovat elektromobilita. Musí. Jako větší překážka než samotný přechod na produkci bateriových aut se však jeví ekonomické prostředí, v němž má k fundamentálním změnám dojít. Automobilky a dodavatele trápí hlavně vysoká inflace a hrozba zavedení přísné varianty emisní normy Euro 7.