export do jižní ameriky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu export do jižní ameriky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zapomeňte na Indii, Japonsko či na vyspělé státy Západu. Nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě je Guyana. Hospodářství země, kterou by měla většina lidí problém najít na mapě, může v příštích pěti letech vystřelit o neuvěřitelných 115 procent, odhaduje analýza společnosti BMI Research, na niž upozornila stanice CNBC. Podobně optimisticky pro Guyanu vyznívají i předpovědi Mezinárodního měnového fondu (MMF). Hlavním důvodem je ropa, jež byla před pár lety objevena u guyanského pobřeží a v době kolapsu ...
Čínský výrobce elektromobilů BYD, který loni skoncoval s produkcí spalovacích aut, se v letošním prvním pololetí poprvé vměstnal mezi deset největších automobilek světa dle prodejů. Skvělé výsledky gigantu z Šen-čenu, jenž v pololetí ztrojnásobil zisk a tržby navýšil o 73 procent, se však mohou ukázat jako noční můra zkostnatělých evropských koncernů. Čilý exportér BYD se totiž poohlíží i po vlastní továrně na starém kontinentu.
Česko má v dalších letech podporovat zejména export produktů a služeb s vysokou přidanou hodnotou, což by mělo pomoci k restrukturalizaci ekonomiky. V plánu je také zefektivnění a zpřehlednění státní exportní podpory. Nová exportní strategie také klade důraz na diverzifikaci trhů mimo Evropskou unii. Jde částečně o reakci na současnou geopolitickou situaci.
Pokud bychom se měli pokusit vypíchnout jeden jediný bod z knih a esejů Henryho Kissingera, legendy americké zahraniční politiky, pak by to jistě byl následující poznatek – v rámci udržení globální stability je potřeba se umět domluvit i s úhlavním ideovým nepřítelem. A to alespoň v elementárních otázkách společného zájmu. A přesně o to se nyní snažil jeden z jeho nástupců v roli amerického ministra zahraničí Antony Blinken. Setkání v Číně bylo vskutku mrazivé, nikoli však bez špetky naděje.
Žádné dítě jim neuniklo. Všechny ty klasické, tu a tam do disneyovského hábitu zahalené pohádkové příběhy, v nichž figurují tajemná horská království, hemžící se draky, kteří střeží zlatý poklad důkladněji než vlastní oko v hlavě. Romantické iluze, které odcházejí spolu s dětským věkem… anebo ne? Jak ukázaly účetní záznamy několika nedávno zbankrotovaných amerických bank, tato idea rozhodně není mrtvá. Jen ten hřmící drak se třepotá pouze na státní vlajce království leží na neprostupných svazích Himálaje, ...
Štědré subvence americké vlády přilákaly další evropský zelený projekt. Francouzský ropný gigant TotalEnergies ve spolupráci s belgickým energetickým startupem Tree Energy Solutions postaví ve Spojených státech továrnu na výrobu syntetického metanu za dvě miliardy dolarů, tedy více než 44 miliard korun.
Chile vystrašilo svět plány na znárodnění lithiového průmyslu, který dodává na globální trhy čtvrtinu tohoto kovu. Panují obavy, že se tím zkomplikuje přístup k „bílému zlatu“, důležitému pro výrobu baterií. Západ o něj bude zřejmě stále více soutěžit s Čínou. Hlad po surovinách souvisejících s rozvojem elektromobility dohání těžaře k hledání exotických zdrojů a nových metod jejich dobývání. Revolucí by mohlo být šetrnější získávání lithia z opuštěných ropných vrtů.
Část zemědělců v Kolumbii doplácí na to, že se v zemi po přechodné kokainové horečce zhroutil trh s kokou. Farmáři tvrdí, že se ocitli ve stavu humanitární nouze, jelikož se dostali do ekonomické závislosti na pěstování této plodiny. Přičin poklesu zájmu o jejich produkci je více, od potírání organizovaného zločinu po nahrazování kokainu jinými látkami, především fentanylem (syntetický opioid zhruba osmdesátkrát účinnější než morfin – pozn. red.).
BYD, Dongfeng, Geely, NIO a další. Evropský zákazník o čínských výrobcích elektromobilů možná ještě ani neslyšel, ti však mají ambice i potenciál pevně se usadit na trzích starého kontinentu. Na rozdíl od dřívějších neúspěšných pokusů se nabízené nebo chystané modely často vyznačují lákavým poměrem ceny a kvality, vyspělou technologií, vysokými bezpečnostními standardy i líbivým designem.
Za necelé dva týdny vstoupí v účinnost další významné protiruské sankce – unijní embargo na ruské ropné produkty, na které sedmadvacítka a země skupiny G7 zároveň zavedou cenové stropy. Starý kontinent se tak nyní snaží předzásobit především naftou. Trh s ní je napjatý už měsíce. K nervozitě přispívají i další plánové stávky ve francouzských rafineriích. Státní distributor paliv Čepro ujišťuje, že v Česku problém s pohonnými hmotami nenastane.