fakta 11 září - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu fakta 11 září, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Z války na Ukrajině, která začala ve čtvrtek 24. února 2022, se stává vleklý konflikt. Bojuje se především na jihu a východě Ukrajiny. Dějištěm krvavé bitvy se stal Bachmut, Rusové podnikají ofenzivu zejména v Luhanské oblasti.
Od letošního února mohou školní jídelny zvýšit ceny školních obědů v průměru o dvacet procent. Ještě více mohou ceny růst u dopoledních a odpoledních svačin v mateřských školách. Provozovatelům to umožňuje novela vyhlášky o školním stravování.
Armádní generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel narazí ve druhém kole prezidentských volbeb na Andreje Babiše. S Babišem má Pavel společné členství v KSČ, o kterém dnes bývalý vojenský důstojník otevřeně hovoří. Podporuje směřování republiky na Západ a posilování spolupráce v rámci Evropské unie nebo Severoatlantické aliance. Sloganem jeho prezidentské kampaně je „Vraťme Česku řád a klid.“ Prezidentské volby se konají v lednu.
S nadcházejícími koncem roku se pomalu se blíží čas bilancování. Své zisky či ztráty si budou počítat i akcioví investoři. Jak si tedy vedou akciové trhy v perspektivě letošního roku?
Výhled na zimu s nedostatkem zemního plynu a vysokými cenami energií nutí Evropany hledat alternativní způsoby vytápění včetně toho nejstaršího. Aby mohli lidé spalovat více dřeva, uvolňují některé evropské země pravidla pro těžbu. Maďarsko se rozhodlo energetické krizi obětovat dosud chráněné lesy, Lotyšsko umožnilo na pelety kácet mladé stromy. Některé státy včetně Česka se navíc potýkají s náporem zlodějů dříví. Ekologové varují, že už tak dost zkoušené evropské lesy letos dostávají další tvrdou ránu.
Snad žádné jiné slovo dnes v německých médiích nerezonuje tak silně jako „deindustrializace“. Podle odborníků totiž opravdu reálně hrozí, že Německo přijde o svou pověst průmyslové velmoci a místo motoru evropské ekonomiky se stane její brzdou. Blíží se konec německého hospodářského zázraku? A co by to znamenalo pro Česko? I když se názory na ekonomickou budoucnost Německa (a tedy i celé EU) liší, v jedné věci se odborníci vzácně shodují. Pokud si chtějí vyspělé země a zejména Německo udržet svou ...
Na udržitelných investicích vydělávali investoři už dávno předtím, než se řada z nich naučila významu zkratky ESG. Kdo vydržel, bral za pět let o pětinu více.
Vypadá to jako návrat do minulosti. Severoatlantická aliance, založená v roce 1949 k obraně před sovětskou hrozbou, čelí návratu k mechanizovanému válečnictví, obrovskému navýšením výdajů na obranu a také možnosti pádu nové železné opony v Evropě. Po obtížích s hledáním své nové role po studené válce, boji proti terorismu po útocích z 11. září 2001 a ponižujícímu stažení z Afghánistánu v roce 2021 se NATO vrací k obraně před svým původním protivníkem, píše ve své analýze agentura Reuters.
Málokdy budí pokládka rour, které mají vést zemní plyn, takovou pozornost, jako se v minulých měsících stalo v případě Nord Streamu 2. Potrubí se stalo symbolem kontroverzní německé energetické koncepce, připomínkou částečné závislosti Evropy na Rusku i faktu, že východ a západ Evropské unie nemají shodné zájmy a nevnímají stejně geopolitické hrozby. Situace se však změnila v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Růst sazeb hypoték zrychluje. Sazby pod 3 procenta v současnosti nabízí už jen některé banky. Podle odhadů by do konce letošního roku mohly dosáhnout až ke 4 procentům. V září banky poskytly hypotéky za více než 30,5 miliardy korun. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v září vzrostla průměrná úroková sazby o 11 bazických bodů na 2,43 procenta.