film masaryk - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu film masaryk, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Německo nemá krále, ale vlastně by ho rádo mělo. A tak tuto roli majestátní postavy, která určuje styl politiky a umožňuje identifikaci se společenským systémem, plní postava kancléře či kancléřky. Podle průzkumů je hlavní ikonickou postavou v tomto směru stále Konrád Adenauer, první poválečný kancléř, který řídil západní Německo prvních čtrnáct let po jeho vzniku v roce 1949. Adenauer je otcem zakladatelem, něco jako český Masaryk, je ale také strůjcem „německého ekonomického zázraku“. A bohatství a ...
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev – patnáct – získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Následuje film režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaný životem Václava Havla a příběh vyprávějící osud léčitele Jana Mikoláška Šarlatán od režisérky Agnieszky Hollandové. Mají shodně po čtrnácti nominacích.
Tradičně při svátku 28. října, který připomíná vznik moderního českého státu – jinak než obvykle kvůli koronaviru – udělil prezident Miloš Zeman několika desítkám osobností státní vyznamenání. Letošní ceremoniál se musel obejít bez setkání hostů na Pražském hradě. Hlava státu doplnila oznámení oceněných svým televizním projevem. Ceremoniál by se uskutečnit, avšak podle současných plánů až v příštím roce.
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Kdo by neznal slavnou větu z novely Rozmarné léto Vladislava Vančury a stejnojmenného filmu Jiřího Menzela. Přestože i letos v létě občas prší, horkých dnů ke koupání v bazénech, rybnících i v řekách je dost. Zaplavat si je možné také v Praze ve Vltavě, byť prvorepubliková sláva letních lázní už pominula.
Jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v padesátých letech byla Milada Horáková. Soud s ní začal 31. května 1950 a byl výjimečný rozsahem, výší trestu, ale i tím, že využíval scénář uplatňovaný ve třicátých letech v Sovětském svazu. Horákovou za vykonstruované spiknutí a velezradu popravili navzdory přímluvám mnoha osobností z celého světa. Kvůli své neústupnosti během soudního jednání se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.
V neděli zemřela divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová, která patřila k prvním signatářům Charty 77. Bylo jí 92 let. Nad úmrtím umělkyně vyjádřili lítost umělečtí kolegové, politici i souputníci z disentu. Kromě hereckých kvalit ocenili také její občanskou statečnost. Poslední rozloučení s herečkou chystá Národní divadlo na 14. října. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského by si Chramostová zasloužila pohřeb se státními poctami.
Nový a nemilosrdně pravdivý pohled na současný stav společnosti odhalí reálné potřeby reforem.
Při příležitosti stého výročí vzniku československého státu se rozhodl, že lidem připomene hodnoty, na kterých byla naše republika založena, a natočil film inspirovaný knihou rozhovorů Karla Čapka s prvním československým prezidentem – Hovory s TGM – s Martinem Hubou a Janem Budařem v hlavních rolích. Pro Jakuba Červenku je to zároveň režijní debut v oblasti hraného filmu. Je první republika právoplatně považována za ideál? A na jakých hodnotách je postavena současná společnost? Rozhovor vznikl v rámci 22....
Martin Huba a Jan Budař vévodí 80minutové konverzaci mezi prezidentem Masarykem a spisovatelem Čapkem, která by lépe fungovala rozdělená na několik kratších, soustředěných epizod.
Patrně nejstarší pražská zahrádkářská osada na Libeňském ostrově s hospodou, která si zahrála ve filmu U mě dobrý, se má přeměnit na park. Největší dělnická kolonie v hlavním městě, kde se natáčel snímek Obecná škola, by měla ustoupit výstavbě bytových domů. Počítá s tím návrh Metropolitního plánu, který mohli lidé i instituce do tohoto týdne připomínkovat.