filmy o druhé světové válce - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu filmy o druhé světové válce, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je autorem několika dokumentárních filmových sérií založených na svědectví pamětníků, podílel se také na historické přesnosti filmu Toman a byl kurátorem výstav o moderní židovské historii. Kromě práce pro USC Shoah Foundation publikuje odborné články, přednáší a věnuje se zkoumání primárních zdrojů informací spojených s moderními dějinami naší země.
Hrůzy holocaustu jsou stále nevyčerpatelným zdrojem pro filmové příběhy, málokdo se ale odváží spojit tuto tragédii s humorem. Novinka Perské lekce přitom ukazuje, že u dramatu vězně koncentračního tábora se můžeme i smát, aniž bychom zapomněli na jeho děsivost.
Před deseti lety 26. února 2011 zemřel jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů světového formátu Arnošt Lustig. Osudnou se mu v jeho 84 letech stala rakovina plic. Za svého života byl nominován na Pulitzerovu cenu, stál také v čele české verze časopisu Playboy. Vrcholem jeho tvorby byly novely Dita Saxová a Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou.
Americké pohádky jsou pro české čtenáře a diváky možná trochu divné a těžko pochopitelné. Jejich hlavním tvůrcem je legendární spisovatel a kreslíř Dr. Seuss, který stále patří k nejprodávanějším autorům světa. Micheala Jacksona asi znáte, ten je dnes podle odhadů Forbesu nejlépe vydělávající nežijící celebrita, Dr. Seuss, kterého nejspíš neznáte, je hned za ním. Kdo to byl a proč jsou jeho pohádky tak úspěšné?
Jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v padesátých letech byla Milada Horáková. Soud s ní začal 31. května 1950 a byl výjimečný rozsahem, výší trestu, ale i tím, že využíval scénář uplatňovaný ve třicátých letech v Sovětském svazu. Horákovou za vykonstruované spiknutí a velezradu popravili navzdory přímluvám mnoha osobností z celého světa. Kvůli své neústupnosti během soudního jednání se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.
Přesně před 80 lety, 13. května 1940, se Winston Churchill ujal úřadu britského ministerského předsedy. Ve sněmovně pak pronesl svůj památný projev, ve kterém slíbil, že boj proti nacistickému Německu nikdy nevzdá.
Metalovým fanouškům po celém světě se snaží ukázat pozadí významných událostí, které tvořily dějiny lidstva. Skupina Sabaton již dávno přerostla svůj původní formát a čile na svoji hudbu nabaluje další aktivity – třeba vzdělávací videa na youtubovém kanálu Sabaton History. „Videoformát je lepší, řekne a vysvětlí toho víc,“ říká baskytarista, kapelník a manažer švédské metalové skupiny Pär Sundström, který poskytl rozhovor deníku E15 jen pár hodin před začátkem jejího nedávného koncertu v Praze.
Adéla Gjuričová působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a věnuje se zejména českým politickým dějinám po roce 1989. Společně s Tomášem Zahradníčkem je autorkou knihy Návrat parlamentu: Češi a Slováci ve Federálním shromáždění 1989–1992. V současnosti vede český tým evropského projektu JPICH „European History Reloaded“, který má za cíl zkoumat historické narativy v současné audiovizuální kultuře. Jednou ze zkoumaných jednotek bude například i velmi populární video s Hitlerem z filmu Pád Třetí ...
Polská spisovatelka Olga Tokarczuková a rakouský autor Peter Handke jsou letošními laureáty Nobelovy ceny za literaturu. Ve Stockholmu to dnes oznámila Švédská akademie. Loni Nobelova cena za literaturu udělena nebyla kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování ve Švédské akademii, která laureáty vybírá. Proto se v letošním roce vyhlašovaly ceny dvě.
Wikipedické heslo „yiddish“ uvádí, že jidiš je jedním z mnoha židovských jazyků, kterým hovořilo před druhou světovou válkou přes jedenáct miliónů Židů. Po válce tento jazyk téměř vymizel a s ním i celá jidiš kultura. Mendy Cahan (1963) hovoří o svém osobním příběhu s jazykem jidiš, o svých studiích v Izraeli, o reflexi jidiš v izraelské společnosti, o jidiš literatuře a o tom, jak se rozhodl založit jidiš knihovnu Yung Yidish v Tel Avivu.