finanční krize 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu finanční krize 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po dvou letech pandemického útlumu se český export znovu nadechl k růstu. Zatímco směrem do Ruska se loni vývoz smrskl z 85 miliard téměř na nulu, na Ukrajinu – hlavně na západ země – znovu sílí. Stejně jako export do postsovětských zemí, na které se nyní čeští exportéři zaměřují. Velkou příležitost představuje pro Čechy i Severní Amerika nebo jihovýchodní Asie, soudí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Potřebujeme vyšší přidanou hodnotu postavenou na české šikovnosti, umu, nápadech, ...
Počet Evropanů zhodnocujících své peníze prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů – Exchange Traded Funds či jen ETF – se svižně zvyšuje. Jen v příštích dvanácti měsících vzroste o 32 procent. „Nová data ukazují na vlnu adopce ETF ze strany nové generace evropských investorů,“ píše v nejnovější studii americká investiční společnost BlackRock. Zájem o tento investiční nástroj v posledních letech výrazně narůstá také v Česku.
Technologické firmy z kalifornského Křemíkového údolí mají pádné slovo ve Washingtonu, říká v dalším dílu podcastu PFI Talks Krisztián Orbán, zakladatel investičního fondu Oriens. I proto se americká centrální banka Fed v únoru zaručila za všechny vklady těchto společností v Silicon Valley Bank (SVB), která padla kvůli špatným byznysovým rozhodnutím. „Své peníze jsme z SVB dostali ven včas,“ říká Orbán, jehož fond je na krizové situace zvyklý.
Inflace v loňském roce značně předehnala růst mezd a ani letos tomu spíš nebude jinak. I když by se situace mohla v dalším roce obrátit, nevykompenzuje ztrátu, kterou si domácnosti v průběhu posledních dvou let nabraly. Návrat na předkrizovou úroveň potrvá například podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila i pět až šest let.
Hned tři firmy, které jsou zalistované na trhu Start pražské burzy, v poslední době avizovaly záměr jít si již podruhé pro kapitál prostřednictvím vydání nových akcií. Ve dvou případech jde o společnosti, jejichž hospodaření je ztrátové, a tak bude zajímavé sledovat, jak se to odrazí na zájmu investorů. Čtěte další vydání Investičního newsletteru E15.
Posilující koruna dokáže tlumit inflační tlaky v ekonomice a zajišťuje konvergenci Česka k bohatším zemím západní Evropy, uvádí některé výhody vlastní měny hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. „Třetina dohánění německých mezd za poslední dvě dekády je kvůli silnější koruně,“ upozorňuje. Vyjadřuje se rovněž k fungování státní správy, kterou označuje za jednu z brzd hospodářského růstu, říká v rozhovoru, který vychází v rámci seriálu Kam dále, Česko.
Kdo by řekl, že Češi patří k nejštědřejším lidem na světě? Asociace společenské odpovědnosti vloni při příležitosti listopadového mezinárodního dne štědrosti Giving Tuesday uveřejnila svůj průzkum, podle kterého zhruba 86 procent obyvatel České republiky v roce 2021 nějak pomohlo podpořit dobročinnou aktivitu. Spolu s energetickou krizí a inflací se ale stroj na štěstí začíná točit pomaleji. A to jak ve štědrosti lidí, tak v odpovědných výdajích firem.
Aktuální žebříček ruských miliardářů magazínu Forbes čítá 110 osob. Mohlo jich být i více, od začátku invaze na Ukrajinu se však pět boháčů ruského občanství vzdalo. Mezi nimi byl Timur Turlov, většinový majitel finanční skupiny Freedom Holding Corp. Ta je jedinou původem kazašskou firmou zalistovanou na burze v USA. Společnost nedávno dokončila odprodej ruských aktiv. „Jako veřejně obchodovaná firma jsme nemohli pokračovat v podnikání v ekonomicky izolované zemi,“ vysvětluje Turlov v rozhovoru pro E15.
Jako kdyby se zlomilo nějaké prokletí. Filmy a seriály podle her zažívají úspěch u kritiků i diváků. Může se z nich stát stejný trend a továrna na peníze, jako se to povedlo komiksovým adaptacím.
Vedení jedné z největších skupin českého autoprůmyslu Brano, která generuje miliardové obraty, přebírá po otci Pavlu Juříčkovi syn Václav, nově jediný člen představenstva hlavní entity Brano, a. s. Rodinný podnik poznával odspoda, také ale dva roky stavěl na nohy byznys v Číně, který dnes patří k nejvýkonnějším. Vedení podniku přebírá v době, kdy prochází autoprůmysl historickou proměnou. „Pokud chceme přežít, musíme následovat automobilky na trhy, kam se přesouvají. Nebyli bychom konkurenceschopní, ...