financování nepedagogických pracovníků - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu financování nepedagogických pracovníků, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ačkoliv poslanci přidali v parametrech státního rozpočtu vysokým školám zhruba půl miliardy korun, peníze nebudou kvůli vysokým cenám energií stačit. Instituce se obávají omezování výzkumu a spolupráce s byznysem. Některé se dokonce připravují na krizový scénář v podobě distanční výuky, kterou si již vyzkoušely v době covidové pandemie.
Moderní technologie jsou všudypřítomné a za posledních pár let změnily nejednu oblast našeho života. Technologický progres se nevyhnul ani českému školství – už je samozřejmostí, že jsou třídy vybavené počítačem a projektorem, popřípadě interaktivní tabulí. Elektronické třídnice i žákovské knížky střídají tradiční papírové. Do výuky pronikají nové pomůcky, které mají za úkol udržet motto Škola hrou a zpestřit vyučování, a to nejen na základních školách, ale také v těch mateřských.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce, aby dětské skupiny a mikrojesle byly financovány ze státního rozpočtu. Důvod je prostý, těmto skupinám bude končit dotační podpora z Evropského sociálního fondu (po roce 2020).
Rozpočet školství se v příštích čtyřech letech musí postupně navýšit o zhruba 50 miliard korun. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to dnes řekl novinářům po setkání se školskými odbory a premiérem Andrejem Babišem (ANO) na úřadu vlády. Podle Plagy by jen na platy učitelů v příštím roce mělo jít deset až 12 miliard korun navíc. V roce 2021 by podle ministerstva měli učitelé dostávat průměrně 46 tisíc korun a nepedagogové 22 700 korun měsíčně.
Ministerstvo financí bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 351,6 miliardy korun. Úřad to v pátek uvedl s odkazem na zveřejněnou Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2018. Letos počítá MF podle aktualizace strategie z června s 290,9 miliardy korun na financování státního dluhu.
Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), organizace přímo řízená MŠMT, připravuje nový systém podpory ředitelů a vedení škol. Jeho cílem je vytvořit a ověřit model, který vedoucím pracovníkům škol umožní rozvinout kompetence v oblasti strategického řízení školy a plánování jejího rozvoje.
Odkdy a o kolik se zvýší platy pedagogů, není kvůli neschválení kariérního řádu jasné. Jisté je jen to, že o něco vzrostou. Nejisté jsou i odměny speciálních pedagogů v inkluzivním vzdělávání.
Politické strany se shodnou na nutnosti podpořit navyšování platů učitelů a rozpočtu školství. Většina je jich proti zavedení školného při studiu ve standardní době. Podporují také nutnost většího propojení výuky ve školách s praxí ve firmách. Odlišné názory mají na společné vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami s ostatními dětmi v běžné výuce. Z jejich volebních programů vyplývá, že se moc neshodnou ani na dalším směřování reforem ve vzdělávání, které odstartovala současná vláda.
Učitelé si pochvalují přístup odcházející ministryně školství Kateřiny Valachové k řešení zásadních problémů resortu, oceňují její komunikaci se zástupci učitelů na všech stupních vzdělávání i její zájem o navýšení platů pedagogických pracovníků.
Rok 2017 přináší do rezortu školství celou řadu změn a novinek. Není to jen nový kariérní řád a vyšší platy pro učitele, ale také povinný poslední rok školky, jednotné přijímací zkoušky na střední školy nebo reforma financování regionálního školství.