firma geomet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu firma geomet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko jen s mírnou nadsázkou zchudlo v posledním roce o zhruba čtyři biliony korun. O tolik se znehodnotily masivní zásoby lithia pod severočeským Cínovcem. Důvodem je cenová eroze klíčového kovu pro elektromobilitu na světových burzách. Lithium se šedesátiprocentním poklesem stalo jedním z největších komoditních propadáků uplynulého roku. Ani podstatně nižší cena prý ambici těžby cínoveckého lithia neohrozí. Finální rozhodnutí majoritního vlastníka projektu ČEZ o tom, jestli polostátní energetika na ...
Komerční nasazení české inovativní formy zpracování lithia se komplikuje. Z podpory technologie známé pod zkratkou InCeMeTs vycouvali dva jediní průmysloví partneři. Pražská univerzita VŠCHT, která je vlastníkem know-how, tak se svými společníky musela vrátit stomilionový grant z Evropské unie.
Těžba českého lithia je zase o krok blíže skutečnosti. V tuzemsku vyvinutá technologie získávání lithia ze slídy (InCeMeTs) potvrdila v laboratorních podmínkách účinnost a nyní ji Evropský inovační a technologický institut podpořil 112 miliony korun. Projektu, v jehož čele je pražská univerzita VŠCHT, to umožní postavit do roku 2023 dvě pilotní zařízení, jejichž výsledky mají vést k definitivnímu rozhodnutí o těžbě.
Investoři dokázali během posledního roku alespoň zčásti dohlédnout nastupující boom elektromobility. Pro baterie nepostradatelné lithium tak jen od počátku loňského července podražilo o rovných 120 procent a jeho cena se zdvojnásobila jen od počátku letošního roku. Lithium se tak stalo jednou z nejrychleji rostoucích komodit a aktiv vůbec. Růst cen kovu, který je už nyní nejdražší za poslední tři roky, je prý navíc teprve v poločase.
Energetický gigant ČEZ zkoumá možnosti těžby krušnohorského lithia. Jasněji už má v tom, jak se bude vytěžená ruda dopravovat z dolu do zpracovatelského závodu a také jak se cenný kov dostane k zákazníkům – třeba do případné gigafactory.
Rozšiřování elektromobility a bateriového průmyslu v Evropě naznačuje velký byznysový potenciál pro mnoho příštích dekád. Dobře to vědí energetický obr ČEZ a slovenský výrobce baterií InoBat. Jeden z mála neasijských producentů baterek působící v Evropě jedná o kontraktu na budoucí dodávky lithia z Cínovce. S ČEZ zároveň testuje údajně převratnou technologii energetického úložiště. Oba hráči by do projektu mohli investovat desítky milionů eur.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
Příprava těžby strategického kovu lithia na severu Čech pokročila do další fáze. Společnost Geomet, v níž drží 51procentní podíl polostátní skupina ČEZ, požádá v nejbližších dnech o posouzení vlivu těžby na životní prostředí. Vyplývá to z předběžného oznámení na portálu EIA.
S investorskými sázkami na lithium to není jednoduché. Přestože se svět snaží tvářit elektrofilně až za hrob, na cenách důležité baterkové suroviny to prostě není vidět. Přesto se jedna specifická sázka na lithium vyplácí. Paradoxně na to domácí v českém Cínovci.
Další termín v plánované výstavbě jaderného bloku padl. Původně měly stát a polostátní firma ČEZ podepsat rámcovou smlouvu do konce minulého roku, poté vedení firmy ohlásilo březen a nyní cílí energetický gigant na červen.