firma novák a partner - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu firma novák a partner, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vláda chce v rámci snah o ozdravení státního rozpočtu mimo jiné zrušit osvobození od daně z příjmů u prodejů cenných papírů a podílů ve firmách při překročení hranice 40 milionů korun. Podrobnosti návrhu zatím nejsou úplně známy, ale například podle experta poradenské firmy KPMG je navrhovaný limit příliš nízký. Nápad se nelíbí ani investorům do startupů. Plus další informace ze světa investic.
Ne Tesla, ale čínský BYD. Tak kdysi zněla odpověď dnes již bývalého šéfa koncernu Volkswagen Herberta Diesse na otázku, která automobilka ho nejvíce děsí. Po letech se jeho obavy naplňují. BYD i další čínské automobilky vyrostly natolik, že jim už domácí, největší světový trh s automobily, nestačí. Pouštějí se tak do Evropy. Neomezují se přitom na export, ale postupně budují i výrobní kapacity. A pro český autoland představují hrozbu, shodují se insideři.
Na tuzemský trh vstupuje švédská Klarna, největší evropská fintech společnost, která působí ve více než 45 zemích a zaměstnává přes šest tisíc lidí. Ve známost vešla především díky službě „kup nyní, zaplať později“, kterou poskytuje obchodníkům i koncovým zákazníkům. Letos však doplatila na růst úrokových sazeb a obavy z recese na globálních trzích. Tržní hodnota Klarny se v červenci propadla o 85 procent na 6,7 miliardy dolarů, zhruba 170 miliard korun.
Tchaj-wan v Česku rozjíždí miliardové investice do technologického průmyslu. Výrobní kolos Foxconn v Kutné Hoře dokončuje novou továrnu, kde bude americký Hewlett Packard Enterprise (HPE) vyvíjet superpočítače pro část světa. Ostrovním státem vlastněný fond Taiwania Capital zase spustil Central and Eastern Europe Investment Fund. V něm má přichystáno 200 milionů dolarů, tedy asi 4,6 miliardy korun. Až osmdesát procent z toho půjde do Česka, Litvy a na Slovensko.
Ačkoliv startupový svět spíše zpomalil, Rohlíku Tomáše Čupra se podařilo absolvovat další investiční kolo. Tentokrát v něm vybral od investorů 220 milionů eur, tedy zhruba 5,4 miliardy korun. Financování se zúčastnili stávající i noví investoři. Celkově český startup za svou existenci od investorů získal už přes 500 milionů eur.
Ruská státní ropná společnost Rosněfť, kterou řídí blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, zaznamenala od invaze ruských vojsk na Ukrajinu největší pokles produkce ve srovnání s ostatními těžaři. Na celkovém snížení těžby v zemi od invaze se Rosněfť spolu se svými dceřinými společnostmi podílela dvěma třetinami, ukazují podle agentury Bloomberg údaje ruského ministerstva energetiky. Je to zhruba dvojnásobek podílu firmy na celkové těžbě, což znamená, že Rosněfť byla zasažena neúměrně.
Motor české ekonomiky se začíná nebezpečně zadrhávat a volá stát o pomoc. Automobilovému průmyslu chybějí čipy, kabelové svazky i další díly. Výroba automobilek nejen v Česku, ale v celé Evropské unii se proto letos krčila hluboko pod svými možnostmi. Rozsáhlé tuzemské síti dodavatelů ubývá zakázek v době, kdy čelí strmému růstu cen elektřiny, plynu, surovin i materiálů a silnému tlaku na zvyšování mezd v éře bující inflace.
Tuzemské energetické společnosti se usilovně připravují na situaci, kdy by Moskva ze dne na den odstřihla Česko od dodávek plynu, tak jak se to ve středu stalo Polsku a Bulharsku. Některé z nich dokonce jednají s alternativními dodavateli. Podle ekonomů však ruské energetické zdroje v nejbližší době zcela nahradit nelze. Rusko dosud zajišťovalo České republice téměř sto procent její veškeré spotřeby plynu a 29 procent spotřeby ropy.
Zatímco v médiích často zaznívají informace o přibývajících kybernetických útocích po celém světě, existuje stále část českých zaměstnanců, kteří na online bezpečnost nijak nedbají. Tím však mohou způsobit firmám velké škody, například vyřadit výrobní linku z provozu. Dvě třetiny zaměstnanců jsou však v oblasti IT bezpečnosti od svého zaměstnavatele proškoleny. Vyplývá to z nového průzkumu výzkumné agentury Ipsos.
Využívá ji vláda Spojených států i řada nadnárodních korporací, přesto byla donedávna prakticky neznámá. Uprchlická krize ale přinesla česko-americké chatovací aplikaci Native Chats s funkcí okamžitého překladu textu do cizího jazyka desítky tisíc nových uživatelů především z Česka, Polska a Ukrajiny. Její vývojáři doufají, že se jim díky tomu podaří nalézt nové tuzemské zákazníky i investory, první vlaštovkou je zájem tuzemského ministerstva vnitra.