fiskální pakt - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu fiskální pakt, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Koalice Piráti a STAN kandiduje do voleb do Poslanecké sněmovny 2021 dohromady. Uskupení bude v nadcházejících volbách patřit k nejsilnějším hráčům na politické scéně. Jedním z nejčastěji diskutovaných témat jejich volebního programu se staly daně. Proevropská strana bojuje se silnou dezinformační kampaní.
Potřebuje Evropa více solidarity, nebo spíše odpovědnější hospodaření? Staré dilema se v době koronavirové krize vrací jako bumerang. Zastánci solidarity tvrdí, že její nedostatek v EU nahrává populistům typu Itala Mattea Salviniho. Populisté ale dokážou využít také pocitu Němců nebo Nizozemců, že jsou nuceni platit účty za špatně hospodařící země jižního křídla Evropské unie. Spolková republika už má v tomto směru zkušenosti s Alternativou pro Německo, Nizozemsko s Geertem Wildersem.
Evropská komise varovala osm států eurozóny včetně Slovenska, že jim příští rok hrozí porušení rozpočtových pravidel Evropské unie. Zásadnější námitky má komise k návrhům rozpočtů Itálie, Francie, Španělska a Belgie, z nichž je podle komisařů patrná nedostatečná snaha omezit vysoký veřejný dluh.
Navržený italský eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni tvrdí, že bude při posuzování veřejných financí Říma nestranný. Chce přehodnotit pakt stability a růstu, který podle něj selhává při snižování dluhové zátěže unijních zemí. Čtvrtek je nejrušnějším dnem slyšení kandidátů na členy Evropské komise. Své plány europoslancům představila například estonská adeptka na řízení energetiky Kadri Simsonová. Večer se čeká prezentace Řeka Margaritise Schinase, jenž má mít mimo jiné na starosti imigraci.
Německo uvažuje o vytvoření vedlejšího rozpočtu, který by vládě umožnil obejít přísná fiskální pravidla a výrazně zvýšit veřejné investice prostřednictvím nových půjček. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Německo má v ústavě zakotvenu takzvanou dluhovou brzdu, podle které nesmějí nové půjčky překročit 0,35 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Euro v reakci na zprávu zamířilo vzhůru a zvýšily se i výnosy dluhopisů německé vlády.
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi kdysi přirovnal euro ke čmelákovi - záhadě přírody, která by neměla být schopna létat, a přesto létá. Draghi tuto metaforu použil v roce 2012 v době vrcholící řecké dluhové krize, kdy se mnozí domnívali, že se blíží bezprostřední zánik jednotné evropské měny. Teď, dvě desetiletí po svém zrození, se euro znovu zotavuje a podle některých ukazatelů dokonce sílí, píše agentura Bloomberg.
Začátkem července 1998 zaskočilo převážnou část společnosti překvapení. Představitelé ČSSD a ODS, tehdy dvou největších politických stran, uzavřeli po patových parlamentních volbách dohodu s oficiálním názvem Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí. Opoziční smlouva, jež „slaví“ dvacáté výročí, která dala základ existenci menšinové vlády ČSSD až do roku 2002, je dodnes jedním z nejspornějších momentů polistopadového politického vývoje.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík tvrdí, že jeho strana neuzavřela žádnou dohodu s hlasovací koalicí ANO, SPD a komunistů. Premiér Andrej Babiš je podle něj nedůvěryhodný hlavně kvůli svému permanentnímu střetu zájmů. „Když si ho v této pozici přeje třetina voličů, ať se předvede. Ale bez naší podpory,“ říká Ferjenčík. Roli svojí strany při sestavování vlády si dovede představit jen v případě, že by byla úřednická a vznikla v dolní komoře parlamentu, a nikoliv na Hradě.
Fiskální pakt – tedy dohoda evropských zemí, že nebudou zbytečně utrácet a budou snižovat své deficity – se stal démonem české politiky. Místo rozumného přístupu k veřejným financím válčíme o něco, co by měly rozumné politické strany chtít
Vláda schválila přistoupení Česka k evropskému fiskálnímu paktu. Hlásí se tím k dodržování principů rozpočtové odpovědnosti, které ale již dnes plní. Dokument s oficiálním názvem Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii musí ještě ratifikovat sněmovna a podepsat prezident. Senát už návrh schválil v srpnu 2014.