fiskální pakt - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu fiskální pakt, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vláda schválila přistoupení Česka k evropskému fiskálnímu paktu. Hlásí se tím k dodržování principů rozpočtové odpovědnosti, které ale již dnes plní. Dokument s oficiálním názvem Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii musí ještě ratifikovat sněmovna a podepsat prezident. Senát už návrh schválil v srpnu 2014.
Evropská komise varovala šest zemí eurozóny včetně Itálie a Belgie, že by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla týkající se hlavně nadměrného deficitu. Komise tak učinila poté, co přibližně měsíc zkoumala předložené rozpočtové plány zemí platících eurem na příští rok.
Miroslav Kalousek se definitivně pasoval do role světem nedoceněného génia. Zuřivě stupňuje svůj morální apel na společnost, aby jeho zásluhy konečně hleděla docenit.
Soudě podle ohlasů v německém tisku, kancléřka Angela Merkelová jako by v Praze ani nebyla. Její turné po čtyřech státech bylo bezesporu vyčerpávající a návštěva Prahy zdaleka nebyla prioritou. Pokud možno apolitická agenda (vědecká spolupráce), která byla pro návštěvu stanovena, tento předpoklad potvrdila. A pokud se snad německá média pražskou zastávkou zaobírala, povšimla si dvojího: šéfka spolkového kabinetu Čechy o nutnosti kvót nepřesvědčila a na ulicích jí nadávali.
Některé země Evropské unie by měly mít možnost poukázat na migrační krizi jako na důvod pro nedodržení evropských rozpočtových pravidel, myslí si šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Zdůraznil ale, že jde pouze o jeho osobní názor a že euroskupina jako taková o věci nejednala.
Návrh Evropské komise, aby Francie dostala na snížení svého deficitu čas až do roku 2017, v úterý podpoří ministři financí členských zemí EU. Podle diplomatů dosavadní jednání ukázala, že žádný ze států osmadvacítky nakonec vůči komisí navrženému postupu neměl námitky.
Vláda dnes schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, takzvané finanční ústavy. Zákon počítá mimo jiné s dluhovou brzdou ve výši 55 procent hrubého domácího produktu. Finanční ústava má zavést hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje i EU, ale i obcí a krajů. Normu musí schválit obě komory parlamentu ústavní většinou.
Až na obrat v zahraniční politice nepřineslo prvních jedenáct měsíců vlády sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců větší překvapení. Teprve nedávným přijetím státního rozpočtu začala koalice plnit sliby dané v programovém prohlášení jako například snížení daně z přidané hodnoty na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu. Koalici čeká také přijetí zákona o původu majetku.
Země eurozóny, které nedávno Evropská komise upozornila na hrozbu příliš vysokého deficitu, by měly využít dodatečného času a udělat takové kroky, aby svůj rozpočet dostaly do souladu s evropskými pravidly. Po jednání ministrů financí Euroskupiny, tedy zemí platících společnou měnou, to novinářům v Bruselu řekl nizozemský ministr a šéf skupiny Jeroen Dijsselbloem.
Koalice chce směřovat ukončení druhého důchodového pilíře k 1. lednu 2016. Po dnešním jednání koaliční rady to řekli zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Podle premiéra Bohuslava Sobotky má ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová doplnit příslušný materiál, který za 14 dnů projedná vláda.