Fiskální pakt Česko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Fiskální pakt Česko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zadlužení Evropské unie se v prvním čtvrtletí snížilo na 83,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 87,4 procenta HDP ve srovnatelném období loni. Ve své zprávě to v pátek uvedl unijní statistický úřad Eurostat. Zadlužení České republiky se naopak dál zvyšuje, v prvním čtvrtletí dosáhlo 44,5 procenta HDP, což ale zemi stále řadí k těm méně zadluženým v EU. Nárůst o 1,7 procentního bodu proti loňsku je nicméně druhý největší v unii. Státní dluh je na rekordu.
Koalice Piráti a STAN kandiduje do voleb do Poslanecké sněmovny 2021 dohromady. Uskupení bude v nadcházejících volbách patřit k nejsilnějším hráčům na politické scéně. Jedním z nejčastěji diskutovaných témat jejich volebního programu se staly daně. Proevropská strana bojuje se silnou dezinformační kampaní.
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi kdysi přirovnal euro ke čmelákovi - záhadě přírody, která by neměla být schopna létat, a přesto létá. Draghi tuto metaforu použil v roce 2012 v době vrcholící řecké dluhové krize, kdy se mnozí domnívali, že se blíží bezprostřední zánik jednotné evropské měny. Teď, dvě desetiletí po svém zrození, se euro znovu zotavuje a podle některých ukazatelů dokonce sílí, píše agentura Bloomberg.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík tvrdí, že jeho strana neuzavřela žádnou dohodu s hlasovací koalicí ANO, SPD a komunistů. Premiér Andrej Babiš je podle něj nedůvěryhodný hlavně kvůli svému permanentnímu střetu zájmů. „Když si ho v této pozici přeje třetina voličů, ať se předvede. Ale bez naší podpory,“ říká Ferjenčík. Roli svojí strany při sestavování vlády si dovede představit jen v případě, že by byla úřednická a vznikla v dolní komoře parlamentu, a nikoliv na Hradě.
Fiskální pakt – tedy dohoda evropských zemí, že nebudou zbytečně utrácet a budou snižovat své deficity – se stal démonem české politiky. Místo rozumného přístupu k veřejným financím válčíme o něco, co by měly rozumné politické strany chtít
Vláda schválila přistoupení Česka k evropskému fiskálnímu paktu. Hlásí se tím k dodržování principů rozpočtové odpovědnosti, které ale již dnes plní. Dokument s oficiálním názvem Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii musí ještě ratifikovat sněmovna a podepsat prezident. Senát už návrh schválil v srpnu 2014.
Evropská komise varovala šest zemí eurozóny včetně Itálie a Belgie, že by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla týkající se hlavně nadměrného deficitu. Komise tak učinila poté, co přibližně měsíc zkoumala předložené rozpočtové plány zemí platících eurem na příští rok.
Miroslav Kalousek se definitivně pasoval do role světem nedoceněného génia. Zuřivě stupňuje svůj morální apel na společnost, aby jeho zásluhy konečně hleděla docenit.
Soudě podle ohlasů v německém tisku, kancléřka Angela Merkelová jako by v Praze ani nebyla. Její turné po čtyřech státech bylo bezesporu vyčerpávající a návštěva Prahy zdaleka nebyla prioritou. Pokud možno apolitická agenda (vědecká spolupráce), která byla pro návštěvu stanovena, tento předpoklad potvrdila. A pokud se snad německá média pražskou zastávkou zaobírala, povšimla si dvojího: šéfka spolkového kabinetu Čechy o nutnosti kvót nepřesvědčila a na ulicích jí nadávali.
Vláda dnes schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, takzvané finanční ústavy. Zákon počítá mimo jiné s dluhovou brzdou ve výši 55 procent hrubého domácího produktu. Finanční ústava má zavést hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje i EU, ale i obcí a krajů. Normu musí schválit obě komory parlamentu ústavní většinou.