fixace ceny elektřiny čez - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu fixace ceny elektřiny čez, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Někteří dodavatelé vyhrožují svým zákazníkům, že je odpojí od elektřiny nebo plynu poté, co neuhradí byť jen jedinou zálohu. Takový postup však může být podle Energetického a regulačního úřadu (ERÚ) v rozporu s energetickým zákonem. Ten stanoví, že k prohřešku musí dojít opakovaně.
Ceny energií nepřestávají klesat. Elektřina i plyn zlevňují hluboko pod vládní strop. Energetické společnosti využívají situace a nabízejí nové tarify. Některé jsou zatížené fixací na více let, před takovými smlouvami ale odborníci varují. Cena energií se totiž bude s příchodem jara dále snižovat a podepsat současnou nabídku by se nemuselo dlouhodobě vyplatit.
Rok 2023 je zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Stoupající ceny energií znervózňovaly odběratele již v roce 2021, koncem února 2022 vystřelily strmě vzhůru. Spouštěčem bylo především vypuknutí války na Ukrajině, následné sankce uvalené na Rusko a s nimi související ruské kroky. Nakonec došlo i na obávané přerušení dodávek. Česká republika i další evropské státy proto musely začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Jednu z možností představuje ...
Energetická krize se blíží podle odborníků ke konci. Jak se určuje cena elektřiny na burze a co ji ovlivňuje? Jak vypadá aktuální graf burzovní ceny elektřiny? Kdo jsou největší dodavatelé elektřiny v Česku a kde najdete jejich ceníky? Jak zní aktuální prognóza a do kdy potrvá zastropování cen energií? Dozvíte se v článku.
U dodavatelů energií dál roste optimismus ohledně vývoje energetické krize. Po společnostech Innogy, E.ON, MND a Centropol tak výhodnější tarify představila i společnost ČEZ, jednička v dodávkách elektřiny. Polostátní gigant jako první přichází s novým přístupem, v rámci něhož zafixované tříleté tarify postupně zlevňuje pod stropové ceny.
Pondělní vládní oznámení plánu na zastropování cen energií pro odběratele už přimělo mnohé počítat, jak se regulace projeví v jejich peněženkách. Efekt zastropování cen elektřiny pro nezafixované tarify by při současných cenách byl minimální. Vzhledem k dalšímu očekávanému zdražení lze ale předpokládat, že se nová cenová regulace nakonec uplatní u většiny dodavatelů i produktů, míní analytici.
Fixace cen energií během letošního roku v Česku končí odhadem statisícům zákazníků. Jde tak o menší část odběratelů, valné většině končí smlouvy s fixovanými cenami až v následujících letech, zjistila ČTK od dodavatelů. Po skončení smlouvy s fixovanou cenou se nyní zákazníkům zvednou ceny a tím i měsíční zálohy. Ceny energií na burze totiž dosahují rekordních výšin. Do ceníků se propisují se zpožděním, jelikož dodavatelé často nakupují elektřinu dopředu, tedy za nižší ceny, než jaké jsou na burze dnes.
Vyšší ceny za energie dělají vrásky nejen firmám, ale i domácnostem. Předpokládá se, že si v nějaké míře připlatí všichni bez rozdílu. Nejhůře jsou na tom ti, kterým v následujících měsících končí fixace. Zdražení totiž postupně oznámili všichni větší dodavatelé na trhu. Možná je tak na čase zapřemýšlet o změně dodavatele. Jejich nabídku si můžete porovnat online.
Společnost innogy zdraží od září plyn zákazníkům bez fixace. Cena plynu u základního produktu Standard se zvýší o 12 procent, měsíční platba v typickém rodinném domě naroste u plynu o 450 korun. Většina zákazníků innogy má zafixované ceny, zdražení tak nepocítí. Naposledy zdražilo innogy ceník Standard v březnu. ČTK o tom dnes informovala innogy v tiskové zprávě. Zdražují i další dodavatelé.
E.ON se přidává k řadě dodovatelů energií, kteří se chstají zyvšovat ceny. Od září si stálí zákazníci připlatí zhruba 15 procent v případě elektřiny. U plynu činí nárůst 50 procent z celkové ceny. Zdražení se nedotkne zákazníků s platnou fixovanou cenou.