fluktuace v čr - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu fluktuace v čr, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tlak na snižování schodků státního rozpočtu nutí vládu, aby začala alespoň zčásti zeštíhlovat úřady, jak slíbila ve svém programovém prohlášení. Hlavně příští rok budou ministři škrtat stovky tabulkových míst a slučovat agendy, aby srazili výdaje na platy a provoz. K redukci počtu úředníků o 13 procent, o níž lídři ODS, lidovců a TOP 09 hovořili před volbami do Poslanecké sněmovny, však bude mít kabinet stále daleko.
Celkem 66 velkých firem či bank v Česku žádá premiéra Petra Fialu (ODS) o podporu přijetí zákona o manželství pro všechny. Adresovaly mu otevřený dopis s výzvou. Píšou v něm, že nerovné podmínky pro LGBT+ lidi znamenají pro zaměstnavatele náklady a pro společnost miliardové ekonomické ztráty. Iniciativu byznysu představil dnes na tiskové konferenci generální ředitel Vodafone Petr Dvořák a zástupci dalších firem a organizací.
Nový generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof se chystá zaměřit na pokračování digitalizace a modernizaci instituce. Řešit chce i problematiku zneužívání dávek. Řekl to dnes novinářům po svém nástupu do funkce. Přiznal, že fungování úřadů a jejich agendu zatím nezná a musí se s ní nejdřív seznámit. Krištofa do funkce dnes jmenoval a uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Od nového šéfa očekává transformaci úřadů.
Brněnská softwarová společnost Y Soft se vzpamatovala z útlumu způsobeného čipovou krizí a v posledním finančním roce vykázala rekordní tržby. Její zakladatel a generální ředitel Václav Muchna přesto varuje, že problémy s komponenty se mohou snadno vrátit. „Evropě ujíždí vlak. Budeme jen montovnou čipů, ale technologické know-how zůstane na Tchaj-wanu a v Americe,“ tvrdí Muchna v rozhovoru s e15.
Zásadní ránu, co se týče personalistiky, by mohl konsolidační balíček uštědřit personalistům na úřadech a ve státních a příspěvkových organizacích. Avizované zrušení daňové výjimky pro benefity a také snížení fondu kulturních a sociálních potřeb by jim totiž vzalo jeden z nástrojů, jak alespoň částečně konkurovat soukromému sektoru. Ministerstvo financí nicméně rozporuje, že by opatření mohla jakkoliv ohrozit postavení státního sektoru na trhu práce.
Od 1. ledna příštího roku se nejspíš rozloučíme se třemi sazbami daně z přidané hodnoty (DPH). Vláda totiž na čtvrteční tiskové konferenci představila v rámci Ozdravného balíčku čítající 58 opatření i redukci sazeb DPH na dvě a snížení daně například u knih. Jak bude nová daň z přidané hodnoty vypadat? Co bude patřit do jaké sazby? A kolik tento krok podle plánů má přinést do státní kasy?
Vyšší daně budou platit firmy, živnostníci a částečně i zaměstnanci, kteří přijdou o řadu daňových slev. Vláda Petra Fialy (ODS) představila ve čtvrtek svůj konsolidační balíček, díky kterému chce v rozpočtu najít v příštím roce 94,1 miliardy korun, během dvou let až 147,5 miliardy korun. Největší část chce stát ušetřit na národních dotacích pro firmy a podnikatele, a to téměř 55 miliard korun. Dotkne se to zejména průmyslu a zemědělství.
Počet nezaměstnaných mírně stoupá. Z mezinárodního srovnání ale vychází Česká republika stále výborně. Energetická krize a ochlazení ekonomiky se zatím do pracovního trhu příliš nepromítly. Jaké pozice jsou v současnosti nejžádanější a jak vypadá situace v jednotlivých regionech? Jaká byla nezaměstnanost v Česku v březnu 2023?
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
V krizi se v minulosti často jako první propouštěli agenturní zaměstnanci, to už ale dnes podle Jaroslavy Rezlerové, generální ředitelky největší personální agentury v Česku ManpowerGroup, neplatí. „Některé firmy si naopak drží podíl agenturních zaměstnanců. Fluktuaci už ani nenahrazují, agentura jim flexibilně vyplňuje polštář,“ říká Rezlerová. Flexibilitu by však mohla ohrozit novela zákona o zaměstnanosti, kterou agentury hromadně připomínkovaly a vláda připomínky nevzala v potaz.