gazprom - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu gazprom, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropa přežila první válečnou zimu bez výpadků elektřiny, ekonomické krize a pouličních nepokojů bez ohledu na úsilí Kremlu, který rozpoutal proti EU energetickou válku. Ovšem vyhráno zdaleka není. Evropa se stále nedokáže obejít bez ruského zemního plynu, podle analytiků bruselského think-tanku Bruegel letos státy Evropské unie zakoupí v Rusku plyn a ropu v celkové hodnotě mezi 14 a 69 miliardami eur.
Společnosti EP Infrastructure (EPIF), která je součástí podnikatelských aktivit miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, loni vzrostl provozní zisk EBITDA meziročně o 13 procent na přibližně 1,4 miliardy eur, v přepočtu zhruba 33 miliard korun. Výpadky příjmů z nižší přepravy plynu z Ruska nahradily vyšší zisky ze skladování plynu a z teplárenství.
Poslední vývoj v Moldavsku a Gruzii nasvědčuje, že se Rusko v těchto zemích usilovně snaží o posílení svého vlivu. Obavy ze ztráty kontroly nad postsovětským prostorem ho mohou přimět k eskalaci napětí, jak varují odborníci. Obávají se, že Západ se stále nepoučil z ruské agrese a není připraven na souboj s Kremlem o osud dalších zemí v regionu.
Rok 2023 je zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Stoupající ceny energií znervózňovaly odběratele již v roce 2021, koncem února 2022 vystřelily strmě vzhůru. Spouštěčem bylo především vypuknutí války na Ukrajině, následné sankce uvalené na Rusko a s nimi související ruské kroky. Nakonec došlo i na obávané přerušení dodávek. Česká republika i další evropské státy proto musely začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Jednu z možností představuje ...
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Disney propustí sedm tisíc lidí Na Tchaj-Wan poletí čtyřicet českých firem Umělá inteligence ohrožuje Google ČEZ zahájil arbitráž proti Gazpromu Dobré ráno! Je 40. den roku, svátek má Apolena. V tento den v roce 1993 vznikla Česká strana sociálně demokratická. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Energetická společnost zahájila arbitrážní řízení proti ruské plynárenské společnosti Gazprom. Žádá náhradu škody ve výši zhruba jedné miliardy korun kvůli krácení dodávek zemního plynu v loňském roce.
O tom, že ruský státní rozpočet je silně závislý na exportu ropy a plynu, ví každý, kdo v minulém roce alespoň jednou otevřel noviny. Před ruským útokem na Ukrajinu činily příjmy exportu ropy a plynu zhruba 45 procent ruského federálního rozpočtu a mocenské hry režimem kontrolovaných firem, podporované Putinovými přisluhovači, nasvědčovaly tomu, že to může být ještě více. Ale běh dějin se změnil.
Není žádným překvapením, že se Putinovo Rusko snaží navazovat a prohlubovat kontakty se zeměmi mimo západní svět. A poměrně logicky patří mezi základní kameny jeho snahy Čína a Indie. Ruský prezident tak v posledních týdnech uskutečnil rozhovory jak s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, tak s indickým premiérem Naréndrou Módím. Pokud něco současné kolo rozhovorů ukázalo, tak že Rusko v těchto vztazích není v silnější pozici. Velmi zjednodušeně řečeno, zatímco Čína či Indie se přátelit s Ruskem mohou, ...
Tuzemský provozovatel plynovodů Net4Gas neobdržel poslední měsíční platby od ruské společnosti Gazprom, která byla dlouhé roky jeho hlavním obchodním partnerem. Jen v roce 2021 od ní inkasoval vyšší jednotky miliard korun. Pro firmu to znamená finanční potíže, obává se expert na trh s plynem Vratislav Ludvík.