geomet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu geomet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko jen s mírnou nadsázkou zchudlo v posledním roce o zhruba čtyři biliony korun. O tolik se znehodnotily masivní zásoby lithia pod severočeským Cínovcem. Důvodem je cenová eroze klíčového kovu pro elektromobilitu na světových burzách. Lithium se šedesátiprocentním poklesem stalo jedním z největších komoditních propadáků uplynulého roku. Ani podstatně nižší cena prý ambici těžby cínoveckého lithia neohrozí. Finální rozhodnutí majoritního vlastníka projektu ČEZ o tom, jestli polostátní energetika na ...
Komerční nasazení české inovativní formy zpracování lithia se komplikuje. Z podpory technologie známé pod zkratkou InCeMeTs vycouvali dva jediní průmysloví partneři. Pražská univerzita VŠCHT, která je vlastníkem know-how, tak se svými společníky musela vrátit stomilionový grant z Evropské unie.
Vypadá to jako investorská story, která musí zasáhnout srdce každého Čecha. Minimální „vklad“ dokáže být směšně nízký, a přitom jde o sázku na něco, na co už nyní stojí frontu celý svět. „Podkladové aktivum“ investice je navíc ryze české, přestože to neplatí pro samotný instrument. Kdo nakoupil na počátku pandemie, má nyní v kapse pětinásobek. Kdo nakoupil před sedmi lety, jeho konto je sedmnáctinásobné. Jde o tajuplnou akcii, jejíž osud ovšem do značné míry určí, světe div se, tuzemský energetický gigant ...
Těžba českého lithia je zase o krok blíže skutečnosti. V tuzemsku vyvinutá technologie získávání lithia ze slídy (InCeMeTs) potvrdila v laboratorních podmínkách účinnost a nyní ji Evropský inovační a technologický institut podpořil 112 miliony korun. Projektu, v jehož čele je pražská univerzita VŠCHT, to umožní postavit do roku 2023 dvě pilotní zařízení, jejichž výsledky mají vést k definitivnímu rozhodnutí o těžbě.
Skupina ČEZ chce do konce roku rozhodnout, s kým postaví továrnu na baterie v areálu bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov I na Chomutovsku. Uvedl to ředitel společnosti Daniel Beneš. První fáze projektu by podle něj mohla být hotova kolem roku 2025.
Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023, finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku, řekl generální ředitelČEZ Daniel Beneš. Ložisko rudy, která obsahuje kov důležitý pro výrobu baterií, se nachází na Cínovci na Teplicku v Krušných horách. Dvě třetiny zásob jsou na české straně, třetina na německé straně.
Plánovaná česká továrna na baterie do elektromobilů, takzvaná gigafactory, by mohla vyrobit baterie o kapacitě více než 30 gigawatthodin, což vystačí pro 400 až 800 tisíc osobních automobilů ročně. Záleží na technologii výrobce, respektive výrobců baterií z cínoveckého lithia a kapacitě finálních baterií. Sdělila to dnes mluvčí energetické společnosti ČEZ Barbora Peterová.
Investoři dokázali během posledního roku alespoň zčásti dohlédnout nastupující boom elektromobility. Pro baterie nepostradatelné lithium tak jen od počátku loňského července podražilo o rovných 120 procent a jeho cena se zdvojnásobila jen od počátku letošního roku. Lithium se tak stalo jednou z nejrychleji rostoucích komodit a aktiv vůbec. Růst cen kovu, který je už nyní nejdražší za poslední tři roky, je prý navíc teprve v poločase.
Energetický gigant ČEZ zkoumá možnosti těžby krušnohorského lithia. Jasněji už má v tom, jak se bude vytěžená ruda dopravovat z dolu do zpracovatelského závodu a také jak se cenný kov dostane k zákazníkům – třeba do případné gigafactory.
Sokolovská uhelná hodlá sehrát klíčovou úlohu při zpracování českého lithia. V rámci představení své transformace zveřejnila ambiciózní projekt bateriového řetězce. Chce dobývat a zpracovávat lithium ze dvou ze tří tuzemských těžebních lokalit a zároveň postavit recyklační jednotku pro vysloužilé baterie. Celková investice by do konce dekády mohla dosáhnout vyšších jednotek miliard.