globální oteplování tání ledovců - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu globální oteplování tání ledovců, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tání globálního ledového příkrovu za necelé tři dekády zrychlilo tak, že odpovídá nejhorším scénářům vývoje, které sestavili vědci světového klimatického panelu IPCC. Ukázal to vůbec první globální průzkum tání ledovců sestavený na základě satelitních dat.
Švédsko během toho léta přišlo o svou nejvyšší horu. Nové měření ukázalo, že kvůli dlouhodobému tání ledovce je jižní vrchol hory Kebnekaise, který dosud kraloval zeměpisným statistikám, nyní o 1,2 metrů nižší než skalnatý severní štít hory. Ten je tak se svými 2096,8 metru hlavním vrcholem Kebnekaise a zároveň nevyšší horou země.
Za poslední století roztála polovina alpských ledovců, z toho 70 procent za posledních 30 let, řekl v rozhovoru s agenturou ANSA italský glaciolog Renato Colucci. Ledovce ve výšce nižší než 3500 metrů podle něj zmizí do 20 až 30 let. „Průměrné teploty za posledních patnáct let jejich přetrvání pod touto hranicí neumožní,“ tvrdí odborník.
Nová studie naznačuje, že pod Východní Antarktidou je velký zdroj geotermálního tepla, který zespodu pomalu taví ledovec. K odhalení přispěla radarová analýza, prováděná ze vzduchu, která umožnila „proniknout do ledu“ do hloubky asi tří kilometrů.
Dánská lodní společnost Maersk jako první otestuje plavbu speciální kontejnerové lodi z východní Asie do Evropy Severním ledovým oceánem. Trasu mnozí odborníci považují díky tání ledu za možnou budoucí alternativu Suezskému průplavu.
Jakarta je s deseti miliony obyvatel hlavním a největším městem Indonésie. Zároveň je také nejrychleji se potápějícím městem na světě. Pokud místní úřady nezakročí, do roku 2050 mohou být některé čtvrti kompletně pod vodou.
Loňský rok byl globálně třetí nejteplejší rok za dobu, co se sbírají data o průměrné teplotě vzduchu. Jenže když se odečte vliv klimatického jevu El Nino, který dokáže globální teplotní průměr zvednout až o dvě desetiny stupně, tak byl rok 2017 vůbec nejteplejším. Proti průměru z let 1981 až 2010 byla teplota vzduchu o 0,38 stupně vyšší.
Nová vědecká studie jmenuje ta americká města, která ještě v tomto století postihnou problémy kvůli zvyšující se hladině oceánů. Na dvě stovky míst podle ní nebudou bez problémů obyvatelná již za 15 až 20 let. Vážným potížím budou za několik desetiletí čelit také New York, Boston, Miami i San Francisco.
Rostoucí teplota klimatu mění pochody v přírodě, počasí dosahuje extrémních výkyvů a ubývá ledová pokrývka na zemských pólech. A právě v arktických oblastech jsou známky globálního oteplování nejzřetelnější. To je také důvod, proč se nehostinná oblast Grónska, největšího ostrova na světě, může stát vyhledávanou oblastí pro život. Pozitivním vedlejším vlivem oteplování je totiž rostoucí grónská ekonomika.
Výzkumníkům z Jet Propulsion Labs amerického NASA se podařilo odhalit dvě letité záhady související s vychylováním zemské osy.