grafen - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu grafen, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nejpevnější materiál na světě - grafen - má nové využití: lze jej použít při čištění půdy k absorpci a záchytu radioaktivních částic. Na překvapivý způsob využití přišel tým českých vědců ze společnosti Toseda, Ústavu anorganické chemie AV ČR, Ústavu jaderného výzkumu Řež a společnosti Rokospol, v jejíchž provozech se nyní nový materiál vyrábí. Vývoj probíhal posledních několik let.
... materiál na světě – grafen. Tvrdí to výzkumníci...
O grafenu jako materiálu budoucnosti hovoří vědci od jeho objevu v roce 2004. V posledních letech se navíc roztrhl pytel s možnými aplikacemi od barvení vlasů přes filtrování vody až po superpevné struktury. Výroba dvourozměrné uhlíkové mřížky nicméně nebyla optimální pro masovější použití, což brzdilo nejen další výzkum, ale také aplikaci již dosažených zjištění. Až doteď.
Již řadu let víme, že pokud je uhlík uspořádaný určitým způsobem, může být velmi silný. Jako ukázkový příklad lze uvést grafen – ještě donedávna nejsilnější známý materiál, který je vytvořen z extrémně tenkého plátku uhlíkových atomů uspořádaných ve dvou rozměrech.
Neuplyne kvartál, aniž by vědci neobjevili novou možnost využití supertenké formy uhlíku: grafenu. Tentokráte s překvapivou inovací přišli chemici z Robert R. McCormick School of Engineering and Applied Science v americkém Illinois, kteří experimentovali s grafenem jakožto barvou na vlasy. A uspěli.
Dvě vrstvy grafenového filmu se v okamžiku aplikace síly nečekaně mění na film pevnější než diamant. Vědci věří, že díky tomu vznikne nová generace balistických ochranných prostředků.
Tým výzkumníků z RMIT University v Melbourne uskutečnil objev, jaký se údajně podaří „jen jednou za deset let“. Výsledek jejich práce nadchne především všechny chemiky.
Nový systém umožní vytvářet hedvábná vlákna z pavouků zesílená grafenem nebo uhlíkovými nanotrubicemi. Výsledná vlákna mají rekordní pevnost. Výroba probíhá biologicky pomocí pavouků.
Desetinásobek pevnosti oceli při pěti procentech její hustoty. Tak skvělé vlastnosti vykazuje známý, ale nově uspořádaný materiál.
První tranzistory z uhlíkových vláken jsou lepší než tranzistory z křemíku. Velký milník znamená další posun k výkonnější a úspornější elektronice, problém je ovšem v přechodu na masovou výrobu.