grafické karty kryptoměn - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu grafické karty kryptoměn, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Investoři začali věřit v další sílu, která by mohla vytáhnout nahoru cenu akcií americké společnosti Nvidia vyvíjející grafické čipy (GPU). Má jít o generátory obrázků a textů, jako jsou ChatGPT, Dall-E nebo Midjourney, jež jsou předmětem všeobecného zájmu posledních týdnů a měsíců. Grafické čipy se vedle vykreslování počítačové grafiky hodí také na další náročné operace využívající prvky „umělé inteligence“. Ty tvoří i základ jazykového modelu ChatGPT a spol.
Generátory obrázků založené na prvcích umělé inteligence Dall-E, Midjourney nebo Stable Diffusion jsou senzací posledních měsíců. I naprostým grafickým neumětelům dokážou v řádech desítek sekund až minut na základě testového zadání vytvořit díla, která by zkušeným tvůrcům zabrala i dny práce. Dopady na různá povolání lze zatím pouze odhadovat, redakce deníku E15 ale například už dnes tyto systémy používá na generování ilustračních obrázků. Masivní rozšíření ale bude ještě vyžadovat hodně peněz a elektřiny.
Ten paradox je zarážející. Cena bitcoinu má do svých loňských téměř sedmdesátitisícových maxim hodně daleko, přesto je zájem o těžbu kryptoměny zhruba o polovinu vyšší, než když bořila své cenové rekordy. Ukazují to alespoň data celkového výpočetního výkonu strojů na těžbu bitcoinu (hashrate). Byznysová realita je ale drsnější.
Týden od revoluční změny fungování Etherea se ukazuje, že odklon druhého nejdůležitějšího blockchainu od takzvané těžby má řadu vedlejších důsledků. Ethereum rázem snížilo svou spotřebu energie o 99 procent a teoreticky za rok ušetří tolik elektřiny, kolik spotřebuje Nový Zéland. Jenže výkon z grafických karet, které sloužily na mining etheru, se částečně přesunul na dolování jiných virtuálních mincí. Těžaři nicméně při zoufalém hledání finančně zajímavé alternativy zjišťují, že moc využití pro své kdysi ...
Ethereum má za sebou zásadní technologickou modernizaci s názvem The Merge, která může během energetické krize proměnit vnímání kryptoměn ze strany regulátorů i laické veřejnosti. Ještě nikdy navíc neprošla tak významná kryptoměna a její blockchain tak revoluční změnou. Druhá největší virtuální měna co do tržní kapitalizace začíná fungovat na úplně jiných technologických základech. Podrobněji je rozebírá následující pětice otázek a odpovědí, které se k The Merge vážou.
Placení chytrým telefonem je dnes samozřejmostí. Z mobilu však lze získat i mnoho dalších služeb usnadňujících orientaci a pohyb ve světě finančních operací a investic.
S vysokými prodeji a maržemi u některých počítačových komponent se obchodníci musejí rozloučit. Prodeje osobních počítačů podle společnosti Gartner v posledním čtvrtletí klesly o třináct procent, což představuje nejrychlejší propad za devět let. Výrobci základních desek očekávají prodeje nižší o třicet procent. Apple, AMD a Nvidia a další firmy snížily kapacity u zakázkového výrobce čipů TSMC. Ten má sice rekordní čísla, ale varuje před ochlazením. Poslední zhruba dva roky ale vlivem covidu, těžby ...
Masivní propad hodnoty kryptoměn s sebou nese i některé velmi zajímavé vedlejší efekty. Ocenit by je mohli zejména nadšenci do počítačových her. Výrazně klesají ceny nejvýkonnějších grafických karet, přes které lze těžit druhou nejrozšířenější kryptoměnu ether a řadu dalších.
Existuje kolem dvaceti tisíc různých kryptoměn, do širšího povědomí se ale dostalo jen několik málo z nich. Kromě bitcoinu jde také o ether, oběživo na technologické platformě Ethereum. Přestože mnoho jeho zastánců tvrdí, že jednou předstihne bitcoin co do tržní kapitalizace, obě kryptoměny se profilují trochu jinak. Tvůrci Etherea navíc připravují zásadní novinku, která svou povahou může zamávat byznysem spjatým s těžbou digitálních měn.
Bitcoin a další kryptoměny nabízejí řadu způsobů, jak vydělat. Jedním z nich je takzvaná těžba, tedy „dobývání“ nových digitálních mincí. Podobně jako v případě zlata či uhlí jde o energeticky poměrně náročný proces. Na rozdíl od dobývání surovin lze ale kryptoměny teoreticky těžit i v domácích podmínkách.