gravitační síla - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu gravitační síla, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Krajní levice i pravice na jedné lodi – a v ruském žoldu. Právě tak to podle nedávné zprávy deníku Washington Post bylo v Německu, kde se skrze „boj za mír“ sblížily Die Linke a AfD. Ta zpráva může překvapit jen toho, kdo si myslí, že extrémy se odpuzují. Je to často naopak: Potřebují se, přitahují a vzájemně podporují, někdy i spolupracují. Proč? Protože mají společný cíl: zničit, či přinejmenším oslabit demokraty. Ti se jim mohou ubránit zase jen společně.
Bývalé uhelné doly na Ostravsku se mají za pár let proměnit v masivní zásobárny elektrické energie. Zástupci českého státního podniku Diamo a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v úterý podepsali v Praze dvě memoranda o spolupráci s britským startupem Gravitricity, jehož konečným cílem je vybudování první gravitační elektrárny na světě, která má vzniknout na českém území, konkrétně v některém z uzavřených černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji.
Utrpěli jsme v EU vítězství. Naše předsednictví skvěle vyjednalo novou dohodu o snižování emisí Fit for 55. Má to ale dva pořádné háčky. Zpřísnění klimatické politiky těžce poškodí Českou republiku a za druhé je tento výsledek pravým opakem toho, co při nástupu slíbila pravicová vláda. To není nic nového, takové debakly nás v Bruselu potkávají pořád. Proč tomu tak je? A můžeme to nějak změnit?
Kdo jezdí pravidelně po dálnici D1, určitě zaregistroval vedle absence uzavírek také nové okolní stavební přírůstky. Jedním z nich je i logistický park, který postupně vzniká u obce Ostředek na 34. kilometru. A právě tady v březnu zahájil provoz superhub logistického operátora WE|DO za půlmiliardy korun. Díky nejmodernějším technologiím včetně botičkového sorteru, který třídí balíky podle dopravních směrů, dokáže odbavit během noci až sto tisíc balíkových zásilek. „Zprovozněním superhubu jsme položili ...
Další úspěšný krok má za sebou vesmírný teleskop Jamese Webba, který dosáhl své konečné pozice. V tuto chvíli je od Země vzdálený zhruba 1,5 milionů kilometrů. Na Twitteru to uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu začne fungovat asi za čtyři měsíce.
Tým ovládající vesmírný teleskop Jamese Webba dokončil důležitou etapu mise, když se mu podařilo rozvinout celý sluneční štít. Informovala o tom agentura AFP s tím, že jde o důležitý prvek sestavování zařízení. Raketa s teleskopem odstartovala 25. prosince z Francouzské Guyany a zařízení je nyní vzdáleno 900 tisíc kilometrů od Země.
Gravitace. Všudypřítomná přitažlivá síla mezi tělesy, která, úměrně jejich vzdálenosti a hmotnosti, ovlivňuje pohyby hmoty ve vesmíru. Jejímu působení nic neunikne. Proč začít text o současném dění v Rusku zmínkou o gravitaci? Protože se znamenitě hodí i jako metafora sloužící k pochopení fungování veřejného a politického prostoru.
Podivná forma hmoty nalezená v objektech s vysokou hustotou (typicky v neutronových hvězdách) je skvělým kandidátem na titul „nejpevnější dosud známý materiál ve vesmíru“. Podle nových výpočtů je zhruba 10 miliardkrát pevnější než ocel.
Enceladus je ledový měsíc Saturnu, který by mohl mít podpovrchový kapalný oceán. Má nejspíš jádro, které umožňuje udržovat hydrotermální aktivitu v jeho nitru. Podle některých teorií by Enceladus mohl být obyvatelný.
Určité záležitosti týkající se života na Zemi jsou dnes považovány za samozřejmost. Třeba že když se pluje z Evropy na západ, narazí člověk na Severní Ameriku, nebo když je známa délka dvou stran pravoúhlého trojúhelníku, lze se dopočítat té třetí. Ale například taky to, že Země se nachází ve vesmíru, obíhá kolem Slunce a má kulatý tvar, který je dán postupným působením gravitační síly. Ne každý ale zrovna s tímto souhlasí.