Greta Thunbergová - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Greta Thunbergová, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Lützerath, malá vesnice v Severním Porýní-Vestfálsku mezi Cáchami a Düsseldorfem, se stala symbolem boje za udržitelné klima. Symbolem zvláštně dvojitě zlomeným, protože ti, co protestovali, se z velké části bouřili i proti své vládě, proti Zeleným, kteří dnes v německém kabinetu kancléře Olafa Scholze (SPD) řídí ministerstvo hospodářství a boj proti změně klimatu, a s jejichž vědomím a svolením bourání domů v Lützerathu probíhá.
V egyptském Šarm aš-Šajchu se od neděle 6. listopadu koná 27. klimatická konference OSN neboli COP27. Politici, zástupci byznysu a environmentální aktivisté z bezmála dvou stovek zemí tam budou do 18. listopadu diskutovat o tom, jak zastavit klimatickou krizi. S celkem 45 tisíci účastníky půjde zřejmě o největší akci věnovanou klimatu v historii. Summit nicméně čelí kritice z mnoha stran a odborníci jsou skeptičtí k tomu, že přinese zásadní výsledek.
Kdo to viděl, musel říct – velká změna. Řeč je o celostátním sjezdu německé strany Zelených, který proběhl o víkendu v Bonnu, de facto až po třech letech. Předchozí shromáždění strany byly narušeny covidem, víkendový Parteitag byl tedy prvním pocovidovým. A také prvním vládním setkáním. Zaznamenala to prakticky všechna německá média. Zelení jsou jiní, vyvážení, klidní, cítí odpovědnost, a to nejen vůči vlastním obyvatelům, ale i vůči zbytku světa.
Světová ekonomika se podle Ruperta Davise z britské konzultační firmy Sustainable Means přesouvá na zelený břeh. Zatímco na politickém poli sledujeme spíše střídavé úspěchy, na tom ekonomickém podle něj narazíme na pragmatičtější přístup. „Institucionální investoři přesouvají finance do zelených řešení, a i velcí světoví výrobci plánují přechod na zelenou energii. Děje se to pozdě a náraz bude tvrdý, ale lidstvo přežije. Jsem optimista,” říká Davis.
V Evropě během letošní zimy vzlétnou tisíce „letadel duchů“, která nepřevážejí téměř žádné cestující. Může za to přetrvávající nízká poptávka po letecké dopravě způsobená pandemií koronaviru a také pravidlo Evropské komise. To aerolinkám nařizuje využít alespoň polovinu přidělených letištních slotů, tedy vzletových a přistávacích intervalů. V opačném případě by společnostem hrozilo, že o sloty přijdou. Některé z nich proto raději odstartují i s prázdným letadlem.
S fotografkou Míšou sedíme v kavárně v Dolních Břežanech a u kávy čekáme, až za námi z nedaleké Zvole přijede spisovatel, fotograf a novinář Ondřej Neff. Coby s předním představitelem české science fiction jsme si s ním domluvili rozhovor na téma nesmrtelnost. Právě nesmrtelnost je totiž hlavním tématem aktuálního vydání Magazínu E15. Než autor přijede ve svém modrém subaru, usedne k nám ke stolu a objedná si čaj, přiznávám kolegyni, že mám z rozhovoru trošku obavy. Kam nás debata zavede? Nebude se ...
Představitelé téměř 200 zemí světa se na konferenci COP26 v Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami. Země souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie. Formulace závazku byla pod tlakem Číny a Indie ale na poslední chvíli oslabena a namísto původně navrhovaného postupného zavržení uhlí hovoří jen o postupném omezení jeho používání. Mnoho delegátů vyjádřilo z ústupku těmto dvěma zemím zklamání, ale kvůli vyššímu zájmu pro text ...
Z pohledu do českých médií člověk snadno získá dojem, že covid je to skutečně zásadní a klíčové téma, které určuje běh dějin. Opět se opakuje situace z mnoha minulých měsíců, kdy novináři s těžko zakrývanou škodolibostí zveřejňují čísla nakažených, hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. Na první pohled žádná jiná zpráva neexistuje. Možná se vám to bude zdát troufalé, ale považuji to z dlouhodobého hlediska za bezvýznamnou epizodu.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Facebook se ubírá k uhlíkové neutralitě, kterou si vytyčil jako cíl v roce 2018. Přechod k zelené energii ho podle odhadů vyjde na osm miliard dolarů. Zařadil se tak po bok Applu, Googlu a Microsoftu.