gripeny na islandu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu gripeny na islandu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jeden z pěti českých gripenů vracejících se z pobaltské mise na estonské základně Ämari má závadu. Přišlo se na ni při plánovaném doplnění paliva na letišti Šiauliai v Litvě. Další stroj kvůli nepříznivému počasí přistál v Pardubicích, do Čáslavi tak dorazily tři. Letoun z Šiauliai se vrátí do ČR v následujících dnech, jakmile to bude možné, řekla mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Hana Havrdová.
České gripeny na Islandu nacvičovaly s islandským, dánským a francouzským námořnictvem. Trojice českých supersoniků měla za úkol cvičně zaútočit na francouzskou fregatu, sdělil Marek Maxim Švancara z české letecké jednotky.
Vláda schválila vyslání pěti českých gripenů na ochranu islandského vzdušného prostoru. Nebe tam budou piloti s letouny JAS-39 Gripen hlídat v říjnu, první vojáci na Island odletí už v září. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že mise přijde zhruba na 36 milionů korun z rozpočtu obrany. Vyslání vojáků nyní musí ještě schválit obě parlamentní komory.
Islandské nebe by opět v říjnu měly chránit české gripeny. První vojáci z předsunuté skupiny by na Island měli přiletět během září, do konce měsíce na ostrovní stát přeletí i piloti s letouny JAS-39 Gripen. Vzdušný prostor Islandu by pak měly švédské stroje v českých službách hlídat od října.
Českým gripenům končí hlídková služba nad Islandem. Vzdušný prostor tohoto ostrovního státu budou čtyři české stíhací letouny střežit do úterní půlnoci. Za téměř měsíční misi piloti nemuseli vzlétnout k ostré akci, podnikli ale přes 70 cvičných letů a nalétali přes 140 hodin. Vojáky dnes na Islandu navštívil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Pět stíhaček JAS-39 Gripen na druhý pokus odletělo na Island, kde mají měsíc chránit vzdušný prostor. Původně měly na ostrově přistát už ve středu, kvůli závadě na jednom z letounů se ale musely krátce po startu vrátit na domovskou základnu. Čeští stíhači mají na Islandu, který nemá vlastní ozbrojené síly, vystřídat kanadské kolegy působící v operacích proti Islámskému státu.
Pět stíhaček JAS-39 Gripen, které dnes dopoledne odletěly na islandskou misi, se vrátily na čáslavskou základnu. Důvodem je závada na jednom z letounů. Nový start bude ve čtvrtek, řekl velitel základny Petr Hromek. Čeští stíhači mají na Islandu, který nemá vlastní armádu, vystřídat kanadské kolegy působící v operacích proti Islámskému státu.
Česká armáda bude moci vyslat do Mali a na Golanské výšiny až 30 vojáků, a to včetně speciálních sil. Mise pod patronátem OSN dnes podpořila Sněmovna, Senát je schválil už dřív. Mise na Golany ale měla v dolní komoře namále. Na žádost opoziční ODS, která ji kritizovala, o ní poslanci hlasovali zvlášť. Prošla až napodruhé nejtěsnější nutnou většinou, když zvedli ruku pro i někteří poslanci opozičních TOP 09 a Starostů.
Vláda schválila vyslání pěti stíhaček JAS-39 Gripen na Island. Vzdušný prostor Islandu budou české letouny střežit během července a srpna celkem šest týdnů. Podle původního plánu mělo nebe nad skandinávským ostrovem hlídat kanadské letectvo, které se ale zapojí to operace proti Islámskému státu.
Česko plánuje vyslat v létě na měsíc na Island pět stíhaček JAS-39 Gripen. V zemi by piloti měli vystřídat kanadské kolegy, kteří působí v operaci proti takzvaném Islámskému státu. Misi musí ještě schválit vláda, uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vyslání by mělo stát do 15 milionů korun. Čeští piloti na Islandu působili již loni na podzim.