gripeny pronajem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu gripeny pronajem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prvních šest z celkem čtrnácti švédských stíhaček JAS-39 Gripen, které nahradily zastaralá letadla MiG-21, dostali čeští piloti 26. dubna 2005. Stalo se tak po dlouhém výběru nových nadzvukových letounů pro českou armádu, který skončil v červnu 2004, kdy koaliční vláda v čele s premiérem Vladimírem Špidlou schválila desetiletý pronájem gripenů. V roce 2014 pak kabinet Bohuslava Sobotky schválil prodloužení pronájmu gripenů až do roku 2027.
Ministerstvo obrany do roku 2024 rozhodne, zda armádě pořídí bojové vrtulníky nebo je nahradí drony. Uvádí to Dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2035. V pondělí ho projedná vláda, nedávno ho schválila Bezpečnostní rada státu. Dokument také uvádí, že do roku 2025 bude rozhodnuto, zda si i nadále bude Česko pronajímat gripeny či si pořídí vlastní stíhací letouny a jestli se jejich počet nezvýší.
Slovenská vláda schválila nákup 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, kterými armáda nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petera Pellegriniho upřednostnil před švédskými letouny JAS-39 Gripen, které používá i česká armáda. Za bitevníky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory Slovensko zaplatí 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun), řekl Pellegrini novinářům.
Slovensko bude při chystané modernizaci stíhací letky armády vybírat ze dvou nabídek: americké letouny F16 a švédské stroje JAS-39 Gripen. Ministerstvo dříve čelilo kritice některých politiků za to, že odkládá rozhodnutí o nahrazení dosluhujících ruských stíhaček typu MiG-29.
Slovenské ministerstvo obrany se dohodlo se švédskými partnery na nabídce pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen, která vyhovuje slovenským podmínkám. Definitivní rozhodnutí, zda budou slovenské nebe střežit právě gripeny, ale přijme až nové vedení resortu po březnových parlamentních volbách.
České stíhací letouny JAS-39 Gripen budou moct zasahovat i proti pozemním cílům. Se zakázkou v předpokládané hodnotě 427 milionů korun bez DPH se seznámila vláda, uvedl na svých webových stránkách Úřad vlády.
Armáda chce rozšířit schopnosti nadzvukových stíhaček gripen. Ministerstvo obrany proto plánuje vypsat zakázku, díky které by letouny mohly zasahovat i pozemní cíle. Tendr bude mít hodnotu podle předpokladů úřadu 427 milionů korun bez DPH.
Stíhačky české armády JAS-39 Gripen dostanou v letech 2016 a 2017 nové vybavení, které rozšíří jejich schopnosti. Budou moci působit například proti pozemním cílům nebo budou disponovat dosud chybějícím zařízením Link-16 pro online výměnu dat se spojenci. Na základně v Čáslavi to uvedl velitel vzdušných sil Libor Štefánik. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připomněl, že s novým vybavením do nadzvukových letounů počítá smlouva o pronájmu letounů uzavřená v loňském roce.
Exministr obrany Vlastimil Picek nevěděl o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase v roce 2012. Řekl to u soudu v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozící rodině premiéra.
Česká armáda chce zvýšit počet svých gripenů zhruba o třetinu. Reaguje tak na zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě. Celkový počet nadzvukových letounů by měl v Česku stoupnout ze 14 na 20 strojů.