gripeny pronajem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu gripeny pronajem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Armáda chce rozšířit schopnosti nadzvukových stíhaček gripen. Ministerstvo obrany proto plánuje vypsat zakázku, díky které by letouny mohly zasahovat i pozemní cíle. Tendr bude mít hodnotu podle předpokladů úřadu 427 milionů korun bez DPH.
Stíhačky české armády JAS-39 Gripen dostanou v letech 2016 a 2017 nové vybavení, které rozšíří jejich schopnosti. Budou moci působit například proti pozemním cílům nebo budou disponovat dosud chybějícím zařízením Link-16 pro online výměnu dat se spojenci. Na základně v Čáslavi to uvedl velitel vzdušných sil Libor Štefánik. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připomněl, že s novým vybavením do nadzvukových letounů počítá smlouva o pronájmu letounů uzavřená v loňském roce.
Exministr obrany Vlastimil Picek nevěděl o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase v roce 2012. Řekl to u soudu v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozící rodině premiéra.
Česká armáda chce zvýšit počet svých gripenů zhruba o třetinu. Reaguje tak na zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě. Celkový počet nadzvukových letounů by měl v Česku stoupnout ze 14 na 20 strojů.
České letectvo je připraveno chránit vzdušný prostor Slovenska, pokud sousední stát nezakoupí nová letadla do vypršení současné smlouvy s Ruskem. Slováci nyní létají na zastaralých stíhačkách MiG-29. Češi jsou schopni poskytnout čtyři gripeny na dobu čtyř měsíců, poté by se do střežení nebe nad Tatrami zapojily i další členské státy NATO. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je Česko připraveno chránit vzdušný prostor Slovenska okamžitě.
Zástupci českého a švédského ministerstva obrany dnes na letecké základně v Čáslavi podepsali dodatek ke smlouvě, kterým se prodlouží pronájem letounů Jas-39 Gripen. Česko bude mít 14 švédských nadzvukových stíhaček v pronájmu do roku 2027 s opcí na další dva roky.
Za údajnou korupci při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu nikdo obviněn nebude. Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) případ po čtyřech letech definitivně odložilo, protože nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání konkrétní osoby.
Dva měsíce poté, co vláda schválila pronájem švédských stíhaček JAS-39 Gripen, se cena celého kontraktu nafoukla o rovnou miliardu korun. Provoz letounů v příštích dvanácti letech tedy nebude stát 20,4 miliardy včetně DPH a srážkové daně, jak ještě v březnu tvrdilo ministerstvo obrany.
V letech 2015 až 2027 pošle česká vláda na financování nadzvukového letectva, které se opírá o pronajaté švédské stíhačky Gripen, 21,4 miliardy korun. O prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027 od švédské strany rozhodl kabinet už v březnu. Nyní vláda odsouhlasila jeho financování.
Až dosud velké zbrojní zakázky ze zahraničí doprovázely programy na podporu českého průmyslu neboli offsety. Ty měly českým firmám částečně kompenzovat miliardové částky investované armádou do nákupu cizích výrobků. S tím je ale nyní konec.