gruzie nepokoje - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu gruzie nepokoje, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslední vývoj v Moldavsku a Gruzii nasvědčuje, že se Rusko v těchto zemích usilovně snaží o posílení svého vlivu. Obavy ze ztráty kontroly nad postsovětským prostorem ho mohou přimět k eskalaci napětí, jak varují odborníci. Obávají se, že Západ se stále nepoučil z ruské agrese a není připraven na souboj s Kremlem o osud dalších zemí v regionu.
Ruské plány na Ukrajině dlouhodobě nevycházejí, současný úspěch protiofenzivy sil Kyjeva je však pro Kreml vyloženě alarmující. V Rusku se probouzí kritika prezidenta Vladimira Putina, a pokud se Kreml pokusí vojenský vývoj na Ukrajině zvrátit mobilizací, může situace přerůst v občanské nepokoje. Moskvě navíc hrozí, že přijde o vliv v okolních zemích a některé vleklé konflikty se začnou vyvíjet v její neprospěch. Hlavním rizikem je spor o Náhorní Karabach, kde už Ázerbájdžán obnovil boje.
Násilné potlačování demonstrací, nekončící protesty proti průběhu voleb a nyní také válečný konflikt. Země v ruském okolí letos střídá jeden výbuch za druhým. Tentokrát nejde o země jako Gruzie nebo Ukrajina, považované za protivníky Ruska. Nepokoje zasáhly nejbližší spojence Moskvy z Eurasijské ekonomické unie (EAEU) – Bělorusko, Arménii a Kyrgyzstán. Kreml čelí nejistotě.
Málokterý politik zažívá tak dramatickou kariéru jako někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili. Dvaapadesátiletý oděský exgubernátor se chce po několikaleté ukrajinské anabázi pokusit o comeback na gruzínské politické scéně. Opozice v zemi si ho vybrala jako kandidáta na premiéra v říjnových volbách. Není přitom jasné, jak povede kampaň, když mu v Gruzii hrozí uvěznění.
Navštívit neznámé části světa, jež zatím nekolabují pod náporem turistů, je rok od roku snazší. Luxusní hotelové rezorty, které kromě pohodlí nabízejí prvotřídní místní kuchyni i bezchybné služby, se otvírají i v relativně méně populárních koutech světa. Bloomberg Businessweek vytipoval 22 lokalit, které v poslední době výrazně vykročily vstříc turistickému ruchu. Vybrali jsme z nich pro vás ty nejzajímavější.
Turecká vojenská letadla v pátek dvakrát bombardovala pozice islámských radikálů v Sýrii a v noci na dnešek také tábory Strany kurdských pracujících (PKK) v sousedním Iráku. Premiér Ahmet Davutoglu ráno řekl, že vláda dala příkaz k další vlně útoků, které právě pokračují. Turecko se pátečními operacemi připojilo k zemím, které zasáhly do syrských bojů, ale ohrozilo také dohodu s tureckými Kurdy. PKK dnes vypověděla mírová jednání s Ankarou, protože podle ní už nemají smysl.
Rusko zatím neohrožuje žádnou členskou zemi NATO, aliance doufá, že se vztahy zlepší. Uvedl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je vinou Ukrajiny ohrožená únorová dohoda o příměří v Minsku. Na východě Ukrajiny se znovu bojuje, za 24 hodin zemřelo 24 lidí.
Evropská unie by mohla zvážit zmírnění sankcí nastavených proti Rusku, pokud se na východě Ukrajiny podaří udržet příměří a obnovit před zimou dodávky ruského plynu na Ukrajinu. Myslí si to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Proti sankcím český premiér nevystupuje poprvé.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v Bruselu podepsal ekonomickou část asociační dohody s Evropskou unií. Asociační smlouvy s EU podepsaly také Gruzie a Moldavsko. Porošenkův předchůdce Viktor Janukovyč dohodu odmítl, což vyvolalo loňské nepokoje, které vedly až k jeho pádu.
V separatistické Abcházii panuje po úterních nepokojích faktické dvojvládí, opozice obsadila rezidenci hlavy státu a televizní vysílač. Prezident Alexandr Ankvab, který se podle místních médií zdržuje na neznámém místě, obvinil opoziční strany z pokusu o státní převrat. O vyhrocené situaci má dnes jednat mimořádná schůze abchazského parlamentu.